• rozwiń

Temat: Wielka Brytania

Kara za wielką manipulację zmniejszona. U skazanego wykryto zespół Aspergera

Kara za wielką manipulację zmniejszona. 
U skazanego wykryto zespół Aspergera
Foto: CAMERA PRESS/Steve Bell/Bulls Foto: Hayes jest pierwszą osobą skazaną w Wielkiej Brytanii w związku z aferą Libor

Sąd apelacyjny w Londynie zmniejszył do 11 lat więzienia karę dla byłego tradera Citibanku i banku UBS Toma Hayesa, skazanego w pierwszej instancji na 14 lat pozbawienia wolności za współudział w manipulowaniu londyńską stopą kredytową Libor.

Sąd apelacyjny uwzględnił w swym orzeczeniu okoliczności łagodzące, w tym obciążenie skazanego zespołem Aspergera czyli występującą od dzieciństwa psychopatią autystyczną. Jak zaznaczył w uzasadnieniu wyroku, choć Hayes wyrządził poważne szkody i "element odstraszania był oczywiście wymagany", to wymiar sankcji wykroczył poza to, co było niezbędne do ukarania sprawcy i ostrzeżenia innych.

Manipulacje

"Jednak sąd ten musi unaocznić wszystkim na rynku finansowym i innych rynkach londyńskiego City, że wynikiem tego rodzaju postępowania, polegającego na przestępczym manipulowaniu rynkami, będą surowe kary o znacznym wymiarze, który zależnie od okoliczności może być wyraźnie większy niż w obecnym łącznym wyroku" - dodaje uzasadnienie.

Zespół Aspergera stwierdzono u 36-letniego obecnie Hayesa krótko przed rozpoczęciem w maju jego 10-tygodniowego procesu w pierwszej instancji. W postępowaniu tym ława przysięgłych uznała, że oskarżony jest winien wszystkich ośmiu stawianych mu zarzutów. Dotyczyły one udziału w manipulowaniu stopą Libor w latach 2006-2010.

Miliardy kary

Orzeczona w pierwszej instancji kara wynosiła 9 i pół roku więzienia za czyny popełnione w UBS oraz 4 i pół roku za to, czego dopuścił się pracując w Citibank. Obie sankcje miały być zastosowane jedna po drugiej.

Hayes jest pierwszą osobą skazaną w Wielkiej Brytanii w związku z aferą Libor. Jego rozpoczęty 26 maja proces oznaczał nową fazę działań wymiaru sprawiedliwości w mającej globalny wymiar sprawie, w której oskarżono 21 ludzi i nałożono na banki kary w łącznej kwocie około 9 mld dolarów.

Co to jest Libor?

Nazwa LIBOR to skrót od angielskich słów London Inter Bank Offer Rate, czyli stopę procentową kredytów, jakie udzielają sobie banki na rynku w Londynie. Jej wysokość ustalana jest codziennie na podstawie odpowiedzi największych światowych instytucji finansowych na pytanie: po jakiej cenie byłby w stanie pożyczać sobie wzajemnie określoną kwotę? Wskaźnik obliczany jest dla amerykańskiego dolara, euro, franka szwajcarskiego, funta brytyjskiego i japońskiego jena. Dla każdej z tych walut publikowany jest poziom wskaźnika Libor dotyczących pożyczek na dzień, tydzień, miesiąc, trzy miesiące, sześć miesięcy i jeden rok. Wskaźnik ten to jedna z dwóch części, które składają się na oprocentowanie kredytu hipotecznego np. we frankach szwajcarskich.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jan_nowak0eus
Komedia! Wystawili takiego typka, żeby akurat okazało się, że to nie było umyślne tylko przez jednostkową chorobę. Owieczki na zachodzie łykną. A wiadomo, że bez zgody szefostwa to nawet pierdnąć nie mógł. A tak jak wyjdzie dostanie sporą sumkę za "pracę" na rzecz pracodawcy czyli odsiedzenie wyroku.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
ZUZA_31
Wiem co to zespół Aspergera, pracuję z taką osobą. Nie jest łatwo.
Ale jaki wpływ ma to na działania tego pana? Nijak to nie pasuje do obrazu tej choroby...
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane