• rozwiń
  • WIG20 2269.06 -0.98%
  • WIG30 2655.22 -0.97%
  • WIG 59485.35 -0.78%
  • sWIG80 14068.57 -0.33%
  • mWIG40 4576.20 -0.67%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Hiszpanie wydadzą FBI rosyjskiego hakera

Premier Beata Szydło o atakach hakerów Odtwórz: Premier Beata Szydło o atakach hakerów
Premier Beata Szydło o atakach hakerów "Źródło: TVN24 BiS"

Hiszpański rząd postanowił w piątek wydać władzom USA poszukiwanego przez nie rosyjskiego hakera Stanisława Lisowa, który stworzył i wykorzystywał złośliwe oprogramowanie do kradzieży danych bankowych. Za jego pomocą zdołał ukraść z kont bankowych 855 tys. dolarów.

32-letni haker został aresztowany w styczniu tego roku w Barcelonie, dzięki współpracy hiszpańskiej policji z FBI, a decyzję o jego wydaniu władzom amerykańskim podjął obecnie hiszpański Sąd Krajowy.

Złośliwe oprogramowanie

Zgodnie z amerykańskim wnioskiem skierowanym do władz hiszpańskich, FBI prowadziła od 2015 roku przeciwko rosyjskiemu programiście i hakerowi dochodzenie w sprawie stworzenia i wykorzystywania złośliwego oprogramowania NeverQuest, które pozwoliło mu na dokonywanie kradzieży wielkich sum z kont bankowych.

O

programowanie to umożliwiało dostęp do komputerów instytucji bankowych i osób prywatnych w celu dokonywania m.in. kradzieży haseł bankowych i informacji dotyczących kont klientów banków.

Lisow, jak podała hiszpańska agencja EFE, próbował ukraść za pomocą oprogramowania NeverQuest w sumie 4,4 miliona dolarów.

Organa śledcze USA i Hiszpanii ustaliły, że część informacji dotyczących dostępu do prywatnych kont jego ofiar haker sprzedał na czarnym rynku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane