• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Białoruś ratuje swoją gospodarkę. Łukaszenka: podstawowym zdaniem rządu w nowym składzie jest stabilizacja

Białoruś ratuje swoją gospodarkę. Łukaszenka: podstawowym zdaniem rządu w nowym składzie jest stabilizacja
Foto: wikimedia.org/ Okras Foto: Dymisje ogłoszono w momencie zawirowań walutowych na Białorusi

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podkreślił w czwartek, że podstawowym zadaniem rządu w odnowionym składzie powinno być ustabilizowanie sytuacji gospodarczej. Mówił o tym w parlamencie, przedstawiając kandydata na premiera Andreja Kabiakoua.

- Po pierwsze, należy nie tylko ustabilizować sytuację w gospodarce, ale i stworzyć warunki dla trwałego rozwoju kraju na podstawie wzrostu wydajności pracy, skutecznego wykorzystania własności państwowej oraz stymulowania aktywności zawodowej i inicjatywy obywateli - oświadczył Łukaszenka.

Ostre dymisje

Prezydent zdymisjonował 27 grudnia dotychczasowego premiera Michaiła Miasnikowicza, a ponadto m.in. trzech wicepremierów, ministrów przemysłu, gospodarki, ds. podatków oraz oświaty, a także szefową banku centralnego i szefa swojej administracji.

Dymisje ogłoszono w momencie zawirowań walutowych na Białorusi spowodowanych wprowadzeniem przez Bank Narodowy 20 grudnia 30-procentowej prowizji od kupna dewiz przez ludność w celu powstrzymania popytu na obcą walutę. Ponieważ bank pozostawił niezmienny kurs wymiany przy sprzedaży, spowodowało to pojawienie się nielegalnego rynku wymiany. Po zmianie kierownictwa Bank Narodowy stopniowo obniżał prowizję, a od piątku zniósł ją całkowicie. W kantorach nadal jednak brakuje dewiz.

Łukaszenka oświadczył w czwartek, że w zeszłym roku Białoruś zetknęła się z zewnętrznymi wyzwaniami: - Sankcje, kontrsankcje, parada dewaluacji walut narodowych u naszych sąsiadów, skurczenie się światowych rynków i upadek światowych cen ropy, wojna na Ukrainie i szereg innych negatywnych czynników. Otwarta gospodarka Białorusi boleśnie reaguje na skutki takich wydarzeń - zaznaczył.

Jak podkreślił, receptą na wzrost gospodarczy jest obcięcie wydatków i przyciągnięcie inwestycji. Rząd powinien domagać się od przedsiębiorstw dwóch rzeczy: eksportu i zysku – powiedział.

Za jedną z najważniejszych spraw uznał dywersyfikację eksportu. - Nie należy liczyć ani na Zachód, ani na Wschód, ani na Rosję, ani na Ukrainę – na nikogo. Należy wychodzić wyłącznie od własnych zasobów - oświadczył.

- Autorytet Białorusi jest dość wysoki, przede wszystkim u naszych przyjaciół – w Chinach, Indiach, Iranie, krajach arabskich i afrykańskich, Ameryce Łacińskiej. Nawet w USA w wielu sferach uczyniono kroki w naszym kierunku. Skorzystajmy z tego i sprzedajmy tam choćby te towary, których nie możemy dziś sprzedać na tradycyjnych rynkach – w Rosji i na Ukrainie - zaapelował Łukaszenka.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane