• rozwiń

Strajk na niemieckich lotniskach. Lista odwołanych rejsów z i do Polski

Szef Ryanaira o rozbudowie lotniska w Modlinie Odtwórz: Szef Ryanaira o rozbudowie lotniska w Modlinie
Szef Ryanaira o rozbudowie lotniska w Modlinie "Źródło: TVN24 BiS"

Linie lotnicze odwołały kilkaset rejsów zaplanowanych na wtorek, w tym kilkanaście z i do polskich portów. Powodem jest strajk personelu odpowiedzialnego za kontrolę bezpieczeństwa na ośmiu niemieckich lotniskach, między innymi we Frankfurcie nad Menem i w Monachium.

Do przeprowadzenia strajku wezwał w piątek związek zawodowy sektora usług Verdi.

O północy strajk rozpoczął się na lotniskach w Hamburgu, Hanowerze i Bremie i ma potrwać tam przez cały dzień. W godzinach 2-20 strajkować będzie personel we Frankfurcie nad Menem. Strajki zapowiedziano też w portach lotniczych w Dreźnie (godz. 3-21), Monachium (3.30-24), Lipsku/Halle (4-18) i w Erfurcie (6-22).

Według Niemieckiego Związku Portów Lotniczych (ADV) przez anulowane i opóźnione loty skutki akcji strajkowej odczuje do 220 tysięcy pasażerów.

Strajki na niemieckich lotniskach

Fraport, operator lotniska we Frankfurcie nad Menem, odwołał we wtorek 610 z 1200 zaplanowanych na ten dzień połączeń, wiele innych jest opóźnionych. Według strony związkowej we Frankfurcie pracę porzuciło ponad tysiąc z pięciu tysięcy pracowników personelu odpowiedzialnego za kontrole pasażerów. Normalnie we wtorek frankfurcki port lotniczy - największy w Niemczech i czwarty w Europie - odprawia około 135 tys. pasażerów. Agencja dpa pisze o znacznym utrudnieniach.

W Hamburgu odwołano blisko połowę z 357 lotów, w Hanowerze władze lotniska proszą pasażerów, by w razie możliwości rezygnowali z bagażu podręcznego i decydowali się na bagaż oddawany do luku, aby skrócić czas kontroli.

W drugim co do wielkości niemieckim lotnisku w Monachium strajk nie wpłynął na kontrole pasażerów przeprowadzane przez pracowników z sektora publicznego, którzy nie uczestniczą w proteście. Zapowiedziano jednak, że w stolicy Bawarii odwołana zostanie część lotów z i do lotnisk objętych akcją protestacyjną.

Odwołane loty

Lufthansa poinformowała, że w wyniku strajku zostało odwołanych 386 lotów w Europie oraz 28 międzykontynentalnych.

Nie odbędzie się między innymi kilkanaście połączeń z polskich portów:

- LH 1359 Wrocław - Frankfurt, planowana godzina odlotu 10.45,

- LH 1373 Wrocław - Frankfurt, planowana godzina odlotu 14.20,

- LH 1365 Kraków - Frankfurt, planowana godzina odlotu 10.40,

- LH 1367 Kraków - Frankfurt, planowana godzina odlotu 12.55,

- LH 1369 Kraków - Frankfurt, planowana godzina odlotu 18.15,

- LH 1357 Katowice - Frankfurt, planowana godzina odlotu 14.15,

- LH 1377 Gdańsk - Frankfurt, planowana godzina odlotu 14.00,

- LH1389 Poznań - Frankfurt, planowana godzina odlotu 10.50.

oraz do polskich lotnisk:

- LH 1358 Frankfurt - Wrocław, planowana godzina przylotu 10.10.

- LH 1374 Frankfurt - Wrocław, planowana godzina przylotu 23.05,

- LH 1364 Frankfurt - Kraków, planowana godzina przylotu 10.05,

- LH 1366 Frankfurt - Kraków, planowana godzina przylotu 12.15,

- LH 1368 Frankfurt - Kraków, planowana godzina przylotu 17.40,

- LH 1370 Frankfurt - Kraków, planowana godzina przylotu 23.10,

- LH 1378 Frankfurt - Gdańsk, planowana godzina przylotu 23.10,

- LH1388 Frankfurt - Poznań, planowana godzina przylotu 10.15.

Ponadto nie odbył się rejs z Krakowa do Frankfurtu (LH 1371) o godzinie 6.30.

Dwadzieścia lotów odwołał również irlandzki przewoźnik Ryanair. Na tej liście nie ma "polskich" rejsów.

Początkowo praca miała być wstrzymana tylko na lotnisku we Frankfurcie. W czwartek z powodu całodniowego strajku pracowników kontroli bezpieczeństwa na lotniskach w Duesseldorfie, Kolonii-Bonn i Stuttgarcie odwołano w Niemczech ponad 640 lotów.

Kolejne rozmowy 23 stycznia

- Pracodawcy nie chcieli przedstawić lepszej propozycji po strajkach ostrzegawczych, więc trzeba pójść krok dalej - wyjaśnił członek zarządu związków zawodowych Verdi Ute Kittel.

Przeprowadzający kontrole bezpieczeństwa pracownicy domagają się wprowadzenia w całym kraju jednolitej stawki 20 euro za godzinę. W niektórych przypadkach oznaczałoby to aż 30-proc. podwyżki. Dotyczy to około 23 tysięcy pracowników. Następną rundę negocjacji zaplanowano na 23 stycznia. Verdi nie wyklucza strajków na kolejnych lotniskach.

- To postępowanie (strajk - red.) jest całkowicie nieadekwatne. Zarobki pracowników kontroli bezpieczeństwa od 2011 roku wzrosły o prawie 50 procent - podkreślił dyrektor zarządzający federalnego stowarzyszenia niemieckiego przemysłu lotniczego BDL Matthias von Randow.

ADV potępił wtorkowe strajki jako nieodpowiedzialne i nieproporcjonalne, a linie lotnicze Lufthansa, jedne z najbardziej dotkniętych protestami, zarzuciły ich organizatorowi, związkowi zawodowemu Verdi, że nie wykazał "żadnego zainteresowania pomysłem podniesienia konkurencyjności Niemiec w transporcie lotniczym".

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane