• rozwiń
  • WIG20 2102.23 +1.85%
  • WIG30 2406.14 +1.71%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Chiny są "niemalże gotowe" na własną cyfrową walutę

Traderzy przeciw podatkowi od kryptowalut Odtwórz: Traderzy przeciw podatkowi od kryptowalut
Traderzy przeciw podatkowi od kryptowalut "Źródło: tvn24"

Chiny są niemalże gotowe na emisję swojej własnej cyfrowej waluty – poinformował zastępca dyrektora departamentu płatności Ludowego Banku Chin Mu Changchun.

Podczas konferencji China Finance 40 Forum Mu Changchun powiedział, że cyfrowa waluta miałaby zastąpić gotówkę w obiegu.

Własna cyfrowa waluta

"Bloomberg" zwraca uwagę, że Ludowy Bank Chin ma wprowadzić własną cyfrową walutę po pięciu latach badań. Ludowy Bank Chin nie jest jednak pierwszym bankiem centralnym, który przeprowadził w tej sprawie analizy. Możliwość wprowadzenia własnej cyfrowej waluty bada też szwedzki Risbank.

Zgodnie z planami banku centralnego konsumenci i firmy będą mogli pobierać mobilny portfel i wymieniać juana na wirtualne pieniądze. Co ważne, system umożliwiałby bankowi centralnemu śledzenie dokonywanych transakcji - pisze "Bloomberg".

Jak zauważa CNBC, doniesienia zbiegają się w czasie ze sceptycznymi komentarzami przedstawicieli banków centralnych odnośnie Libry - cyfrowej waluty Facebooka. Plany technologicznego giganta nie uszły też uwadze Ludowemu Bankowi Chin, który oświadczył w zeszłym miesiącu, że Libra powinna podlegać nadzorowi banków centralnych.

- Bez wątpienia po ogłoszeniu przez Facebooka zamiaru wprowadzenia Libry, rządy, organy regulacyjne i banki centralne na całym świecie musiały przyspieszyć swoje plany i zmienić swoje podejście do aktywów cyfrowych - mówił, cytowany przez "Bloomberga" dyrektor wykonawczy BC Technology Group Dave Chapman. - Muszą one zastanowić się nad tym, czy możliwość emisji pozarządowych walut będzie miała wpływ na radykalnie zakłócenia w systemie finansowym – dodał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane