• rozwiń

Temat: Transport

Dubaj wyprzedził Londyn. Ma najbardziej ruchliwe lotnisko na świecie

Dubaj wyprzedził Londyn. Ma najbardziej ruchliwe lotnisko na świecie
Foto: Dr Ajay Kumar Singh / Shutterstock.com Foto: Lotnisko w Dubaju stale się rozbudowuje

Lotnisko w Dubaju jest najbardziej ruchliwym międzynarodowym portem na świecie. W 2014 roku obsłużyło prawie 70,5 mln pasażerów. To o 6,1 proc. więcej niż rok wcześniej. Dubaj zajął fotel lidera kosztem londyńskiego lotniska Heathrow.

- To dla nas historyczny kamień milowy - poinformowały władze azjatyckiego lotniska.

To nie koniec

Polityczne niepokoje w regionie skierowały więcej inwestorów do Dubaju, który postrzegany jest jako bezpieczna przystań. Poza tym, zarówno państwowe linie lotnicze Emirates, jak i tani przewoźnik Fly Dubai rozwijają się w bardzo dynamicznym tempie. Miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to także popularny cel wizyt turystów.

Władze lotniska w Dubaju prognozują, że w 2015 roku liczba pasażerów skoczy do 79 mln. Wszystko dzięki planowanemu otwarciu pirsu D. Po jego uruchomieniu lotnisko zyska zdolność obsługi nawet 90 mln pasażerów rocznie.

- Chcemy, aby Dubaj stał się globalnym centrum lotnictwa, to jest nasz wspólny cel - powiedział szejk Ahmed Bin Saeed Al Maktoum, prezes dubajskiego lotniska.

Londyn z kłopotami

Powodów zadowolenia, mimo obsłużenia w 2014 roku 68,1 ml pasażerów (wzrost o 1,2 proc.) nie mają władze lotniska Heathrow. Od wielu lat trwa bowiem zażarta walka o zwiększenie pojemności portu, który w tej chwili operuje przy około 98 proc. swoich możliwości.

Brytyjscy politycy kłócą się o to, jak zwiększyć przepustowość lotniska. Wyjście z tej sytuacji ma latem zaproponować specjalna komisja. W grę wchodzą trzy wyjścia: trzeci pas startowy na Heathrow, rozszerzenie jednego z istniejących, wybudowanie drugiej drogi startowej na innym londyńskim lotnisku - Gatwick.

- Wielka Brytania korzystała na tym, że miała największy na świecie port lub lotnisko przez ostatnie 350 lat. Ale ograniczona pojemność Heathrow sprawiła, że straciliśmy koronę na rzecz Dubaju - powiedziała rzeczniczka lotniska.

Dla porównania, największy port lotniczy w Polsce - Lotnisko Chopina w Warszawie - obsłużył w 2014 roku blisko 10,6 mln pasażerów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane