• rozwiń

Pokaż twarz, żeby się odprawić. Lotnisko wprowadza innowacyjne rozwiązanie

Najlepsze lotniska na świecie w 2019 roku Odtwórz: Najlepsze lotniska na świecie w 2019 roku
Najlepsze lotniska na świecie w 2019 roku "Źródło: TVN24 BiS"

Pasażerowie podróżujący z Portu Lotniczego Londyn-Gatwick będą mogli odprawiać się za pomocą urządzeń wykorzystujących technologię rozpoznawania twarzy – donosi BBC. To pierwsze lotnisko w Wielkiej Brytanii, które zdecydowało się na wprowadzenie takiego rozwiązania.

Przedstawiciele portu twierdzą, że nowa technologia skróci kolejki. Pasażerowie będą musieli jednak wciąż mieć przy sobie paszporty.

Rzeczniczka lotniska Gatwick powiedziała BBC, że port podjął decyzję o wprowadzeniu technologii po przeprowadzeniu specjalnych testów, które miały zbadać opinię pasażerów.

- Ponad 90 proc. uczestniczących w próbach podróżnych stwierdziło, że technologia jest niezwykle łatwa w użyciu – mówiła.

- Lotnisko zaplanowało już kolejny test, który odbędzie się w ciągu najbliższych sześciu miesięcy – dodała.

Technologia zostanie wprowadzanie przy ośmiu bramkach odlotów w 2022 roku. Pasażerowie wciąż będą musieli jednak przejść kontrolę bagażu i okazać podczas niej kartę pokładową.

Obawy

Wprowadzenie nowej technologii wzbudza obawy organizacji zajmującej się ochroną prywatności Privacy International. Według niej podróżni mogą nie być świadomi tego, że mogą zrezygnować z usługi.

- Najbardziej martwi nas kwestia wyrażenia odpowiedniej zgody – powiedział Ioannis Kouvakas z Privacy International.

- Umieszczenie w strefie odpraw ogólnych lub niejasnych komunikatów informujących jedynie o tym, że technologia jest wdrażana, jest naszym zdaniem niewystarczające. Może to nie spełnić surowych wymogów narzuconych przez przepisy o ochronie danych – mówił przedstawiciel organizacji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane