• rozwiń

Temat: Niemcy

Niemiecki rząd o przejęciu rodzimej linii przez LOT

Premier o przejęciu Condora: nad europejskim niebem pojawiły się dwa ptaki Odtwórz: Premier o przejęciu Condora: nad europejskim niebem pojawiły się dwa ptaki
Premier o przejęciu Condora: nad europejskim niebem pojawiły się dwa ptaki "Źródło: tvn24"

"To dobry sygnał" - tak kupno linii lotniczych Condor przez Polskie Linie Lotnicze LOT ocenił niemiecki rząd. Polska oferta została wybrana jako najbardziej atrakcyjna.

Stanowisko niemieckiego rządu w tej sprawie przedstawił w piątek rzecznik ministra gospodarki Petera Altmaiera.

Przypomniał, że warunkiem przejęcia przez LOT niemieckich linii lotniczych Condor jest spłacenie zaciągniętych przez nie państwowych kredytów pomocowych w łącznej kwocie 380 milionów euro. Wsparcia tego udzielił niemiecki państwowy bank KfW korzystając z gwarancji finansowych rządu federalnego i władz kraju związkowego Hesja.

Dzięki państwowej pomocy Condor mógł dalej funkcjonować po ogłoszeniu we wrześniu 2019 roku upadłości przez swego właściciela, czyli brytyjskie biuro podróży Thomas Cook i oczekiwać na oferty nabywców.

LOT przejmuje Condora

W piątek na konferencji prasowej we Frankfurcie nad Menem przedstawiciele Condora i LOT-u poinformowali, że oferta Polaków została uznana za najkorzystniejszą dla spółki, jej pracowników, partnerów, dostawców i klientów. LOT wygrał rywalizację o rentowne linie lotnicze z kilkoma innymi inwestorami, między innymi z amerykańskim funduszem Apollo i brytyjskim Greybull.

Condor, który jest ważnym partnerem dla niemieckich biur podróży, zatrudnia około 5 tysięcy osób i operuje około 60 samolotami na wakacyjnych trasach.

Jak poinformowała w piątek Polska Grupa Lotnicza przejęcie niemieckiej firmy ma zakończyć się do końca kwietnia 2020 roku.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane