• rozwiń

Rok bez Boeingów 737 Max. Ważna zapowiedź szefa amerykańskiej agencji lotniczej

Kolejne kłopoty lotniczego giganta. Boeingi 737 mogą mieć wadliwe części skrzydeł Odtwórz: Kolejne kłopoty lotniczego giganta. Boeingi 737 mogą mieć wadliwe części skrzydeł
Kolejne kłopoty lotniczego giganta. Boeingi 737 mogą mieć wadliwe części skrzydeł "Źródło: Fakty TVN"

Testowy lot certyfikacyjny Boeinga 737 Max może zostać przeprowadzony w ciągu najbliższych tygodni - poinformował szef amerykańskiej Federalnej Administracji Lotniczej Stephen Dickson. Jak zauważa Reuters, to kluczowe wydarzenie może okazać się kamieniem milowym na drodze do ponownego użytkowania uziemionych rok temu maszyn.

- Pracujemy nad kilkoma ostatnimi kwestiami, związanymi z oprogramowaniem i dokumentacją. Myślę, że następnie, w ciągu kilku tygodni, powinien się odbyć lot certyfikacyjny - powiedział Dickson podczas konferencji branżowej w Waszyngtonie.

W grudniu szef Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego Alexandre de Juniac ostrzegł, że linie lotnicze zbliżają się do kresu możliwości sprawnego zarządzania flotami przy wyłączeniu 737 Max z eksploatacji. Dodatkowym ciosem dla branży jest epidemia koronawirusa.Amerykańscy przewoźnicy będą potrzebowali co najmniej 30 dni na przygotowanie maszyn i załóg, gdy FAA wyda zgodę na loty 737 Max.

Dwie katastrofy

Boeingi 737 Max uziemiono w marcu 2019 roku w rezultacie dwóch katastrof - w Indonezji w październiku 2018 roku i w Etiopii w marcu 2019 roku - w których łącznie zginęło 346 osób.

Przyczyną tych katastrof było najprawdopodobniej wadliwe oprogramowanie kontrolujące system MCAS automatycznie zapobiegające przeciągnięciu (utracie siły nośnej).

Wszystkie 737 Max, będące w posiadaniu linii lotniczych na całym świecie, zostały wycofane z eksploatacji do czasu uzyskania nowego certyfikatu dopuszczającego do lotów z pasażerami.


Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane