• rozwiń

Londyn: awaria systemu kontroli lotów usunięta. Ruch wraca do normy, ale są opóźnienia

Samoloty wracają na Heathrow Odtwórz: Samoloty wracają na Heathrow
Foto: wikimedia.org | Video: TVN24 BiS Foto: Awaria w jednym z największych lotnisk na świecie | Video: Samoloty wracają na Heathrow

Przestrzeń powietrzna nad Londynem jest już otwarta, ale z powodu awarii komputera na lotnisku Heathrow ruch samolotów odbywa się z ograniczeniami. Ruch lotniczy został wstrzymany przed godz. 17. Żadne samoloty nie startowały, ani też nie lądowały na lotnisku Heathrow. W tym czasie z Polski do Londynu leciały cztery samoloty.

Przestrzeń lotnicza nad Londynem została zamknięta około godz. 16.30. Żaden samolot nie startował, ani nie lądował na największym lotniskiem w Wielkiej Brytanii - Heathrow.

O awarii poinformował Brytyjski urząd ruchu lotniczego (NATS). "Przepraszamy za opóźnienia. Nasz zespół reagowania na incydenty został zmobilizowany" - podaje NATS.

Dlaczego?

Powodem zamknięcia ruchu powietrznego nad miastem była awaria komputerów systemu kontroli lotów i zasilania w centrum kontroli. Ruch lotniczy miał być wznowiony do godz. 20. czasu polskiego, jednak awarię udało naprawić się wcześniej. Część samolotów została przekierowana na m.in. lotnisko w Manchesterze.

- Lotnisko jest jednym z największych lotnisk w Europie, które obsługuje bardzo duży ruch. Zakłócenia w jego pracy powodują poważne problemy w ogóle w lotach nad Europą, bo te maszyny, które lecą w stronę Heathrow, będą musiały lądować w innych miejscach - mówi Michał Setlak z Przeglądu Lotniczego.

Piątek wieczór

Ekspert lotniczy Bartosz Baca uważa, że awaria ma duże konsekwencje dla ruchu lotniczego w Europie. - Londyn dysponuje nie tylko lotniskiem Heathrow, a kilkoma innymi portami lotniczymi. W nieszczęśliwym momencie zdarzyła się ta awaria, bo w piątek wieczór natężenie ruchu jest dość duże - mówi Bartosz Baca.

Utrudnienia

Władze lotniska Heathrow poinformowały na Twitterze, że obecnie samoloty startują i lądują. Radzą pasażerom, aby sprawdzali statusy swoich lotów, bo wiele z nich będzie miało opóźnienia.
Więcej na ten temat w TVN24 Biznes i Świat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
pawglo
wiadomość z ostatniej chwili: Prezes zażądał abdykacji Królowej, powieszenia informatyków za ... za to że system padł i zwołuje wielką manifestacje w Londynie 25 XII w obronie wolności przestrzeni powietrznej nad Londynem
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
antropolożka
Wszystko jest wporzo . Mieszkam w Slough. (ale to TVN) przy dopłatach na nieistniejące lasy MANDŻURÓW z PSLu. Ale to wszysko wychodzi powolutku. BĘDZIE LISTA BOGATA ;) Hehe (Przed Marszem miałam nie pisać ale cóż za duże EMOCJE)
A Heatrow wyburzaja powoli. Więc po co te ściemy ?
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane