• rozwiń
  • WIG20 2161.14 +0.37%
  • WIG30 2488.38 +0.33%
  • WIG 56643.50 +0.28%
  • sWIG80 12744.71 +0.33%
  • mWIG40 4196.07 +0.10%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:48

Dostosuj

Temat: Niedziele wolne od handlu

Nasi sąsiedzi wzorują się na Polsce. Chcą ograniczyć handel w niedziele

Wiceminister Szwed o nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele Odtwórz: Wiceminister Szwed o nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele
Wiceminister Szwed o nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele "Źródło: TVN24 BiS"

Wzorując się na Polsce, Sejm Litwy w czwartek w pierwszym czytaniu przyjął poprawki do kodeksu pracy, zakładające, że duże centra handlowe będą zamknięte w ostatnią niedzielę miesiąca i dni świąteczne.

- Proponujemy model, jaki został zastosowany u naszych sąsiadów, w Polsce, gdy w ostatnią niedzielę miesiąca oraz w dni świąteczne duże centra handlowe są zamknięte - powiedział inicjator poprawek, poseł partii Porządek i Sprawiedliwość Remigijus Żemaitaitis.

Projekt ustawy we czwartek poparło 76 posłów w 141-osobowym Sejmie, przeciwko głosował jeden poseł, sześciu wstrzymało się od głosu.

Jeżeli Sejm jesienią, podczas finalnego głosowania zaaprobuje propozycję posła Żemaitisa, ograniczenie handlu zacznie obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku.

Poparcie społeczeństwa

W uzasadnieniu proponowanej nowelizacji kodeksu pracy wskazuje się, że każdy pracownik sektora handlowego ma prawo do spędzenia czasu z rodziną w dni świąteczne.

Według danych instytutu badań opinii społecznej Spinter Tyrimai, 70 procent mieszkańców Litwy popiera zakaz pracy centrów handlowych w dni świąteczne.

Dane litewskiego zakładu ubezpieczeń społecznych Sodra wskazują, że na Litwie w sektorze handlu zatrudnionych jest około 61 tysięcy osób. Jest to druga pod względem liczby pracowników grupa zawodowa w kraju. Na pierwszym miejscu są kierowcy z liczbą około 68 tysięcy.

Niedzielny zakaz handlu w Polsce

W Polsce, ustawa ograniczająca handel w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Przepisy stanowią, że handel w niedziele jest dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Przewidziano jednak katalog 32 wyłączeń spod tego zakazu. Zakaz handlu nie obowiązuje m.in. w piekarniach, cukierniach, lodziarniach i na stacjach benzynowych.

Od 1 stycznia 2019 roku przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele będą zaostrzone - handel będzie dozwolony tylko w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią. Od 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane