• rozwiń
  • WIG20 2212.15 +1.32%
  • WIG30 2500.06 +1.21%
  • WIG 57986.45 +0.99%
  • sWIG80 11453.40 +0.21%
  • mWIG40 3649.14 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Litewski minister gospodarki rezygnuje ze stanowiska

Głosowanie na projekty nowego polskiego paszportu. Litwa i Ukraina oburzone Odtwórz: Głosowanie na projekty nowego polskiego paszportu. Litwa i Ukraina oburzone
Głosowanie na projekty nowego polskiego paszportu. Litwa i Ukraina oburzone "Źródło: Fakty TVN"

Minister gospodarki Litwy, członek Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej (LSDP), Mindaugas Sinkeviczius poinformował w poniedziałek, że rezygnuje ze stanowiska w rządzie. Decyzję podjął w związku z opuszczeniem przez jego partię rządzącej koalicji.

O rezygnacji Sinkeviczius poinformował po spotkaniu z premierem Sauliusem Skvernelisem. Jednocześnie po rozmowach tych o pozostaniu w rządzie poinformował inny socjaldemokrata, szef litewskiego MSZ, Linas Linkeviczius oraz bezpartyjna minister sprawiedliwości - Milda Vainiute.

Linkeviczius dodał, że już w poniedziałek złożył podanie o wystąpienie z LSDP i pozostaje ministrem spraw zagranicznych. Z kolei Sinkeviczius oznajmił, że już wręczył podanie o zwolnienie ze stanowiska.

Natomiast Vainiute oświadczyła: "premier poinformował mnie o swoim zaufaniu, więc pozostaję w rządzie".

Rządowa koalicja

Koalicja LSDP z Litewskim Związkiem Rolników i Zielonych (LVŻS) trwała niecały rok. W sobotę socjaldemokraci postanowili wyjść z niej. Swą decyzję tłumaczyli tym, że są "eliminowani" przez koalicjantów z kształtowania polityki, dlatego też "formalne istnienie koalicji nie ma sensu".

Decyzji władz partii socjaldemokratycznej nie popiera większość posłów z sejmowej frakcji ugrupowania. W poniedziałek posłowie ci postanowili podtrzymać poparcie dla rządzącej LVŻS i zapowiedzieli podpisanie porozumienia o współpracy.

Obserwatorzy litewskiej sceny politycznej nie wykluczają rozłamu w partii socjaldemokratycznej, a premier decyzję LSDP ocenił jako "krótkowzroczną i samobójczą".

W wyborach parlamentarnych w październiku 2016 r. współrządzący wówczas na Litwie socjaldemokraci zdobyli jedynie 17 mandatów i weszli w koalicję z LVŻS, który uzyskał 57 mandatów w 141-osobowym Sejmie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane