• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Brexit może obniżyć ceny nieruchomości o 5 proc."

"Brexit może obniżyć ceny nieruchomości o 5 proc."
Foto: Shutterstock Foto: Brytyjczycy zdecydują o swoim losie w referendum 23 czerwca

W wyniku Brexitu wartość przeciętnego domu na Wyspach spadnie o 11 tys. funtów (5 proc.) - szacuje portal eMoov. Jednak wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej najmocniej może odczuć rynek nieruchomości luksusowych.

Brytyjczycy zdecydują o swojej przyszłości w Unii Europejskiej w referendum 23 czerwca. Co stanie się, gdy opowiedzą się za opuszczeniem Wspólnoty? Jedni mówią o bardzo dużym przyspieszeniu PKB (nawet o 10 proc. wg. Tima Congtona – zwolennika Brexitu) inni o gwałtownym hamowaniu i recesji (1-2 proc. wg. Credit Suisse). Być może najbardziej trafne okażą się przewidywania bardziej zachowawcze, które mówią że w wyniku Brexitu, w 2030 roku PKB Wielkiej Brytanii może się różnić co najwyżej o 1-2 proc.

Turbulencje na rynku nieruchomości

Jak wskazuje Lion's Bank niepewność co do przyszłości jest czynnikiem, który już dziś wyraźnie wpływa już dziś na brytyjski rynek nieruchomości. Analitycy widzą mniejszą skłonność firm do podpisywania długoletnich umów najmu biur. Zahamowanie transakcji widoczne jest także na rynku mieszkaniowym.

Efekty są więc analogiczne do tych, które obserwowaliśmy przy okazji szkockiego referendum dotyczącego wydzielenia się z Wielkiej Brytanii. Wtedy liczba zawieranych transakcji wyraźnie zmalała w okresie kampanii przedreferendalnej, aby potem wystrzelić, gdy okazało się, że Szkotom jest jednak dobrze w granicach królestwa.

Najmocniej kampanię, a później Brexit może odczuć rynek nieruchomości luksusowych. Apartamenty w centrum Londynu od lat nabywane są w celach inwestycyjnych przez cudzoziemców. Wcześniej firma Strutt & Parker ujawniła niedawno, że w 2015 roku cudzoziemcy kupili aż 35 proc. centralnie położonych londyńskich apartamentów i rezydencji. Wielka Brytania po wyjściu z Unii nie będzie już aż tak atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów. Ich mniejsze zainteresowanie zakupami powinno odbić się na płynności tego segmentu, nie mówiąc o cenach.

Jednak turbulencji można spodziewać się na całym rynku. Portal eMoov szacuje, że w wyniku Brexitu wartość przeciętnego domu w Wielkiej Brytanii spadnie o 11 tys. funtów (5 proc.). Jest to o tyle uzasadnione, że Wielka Brytania poza Unią może przyjmować mniej emigrantów, a sam Londyn także stracić na znaczeniu jako centrum finansowe. To powinno oznaczać mniejszy popyt na zakup i najem nieruchomości.

 

Zobacz. Brytyjski biznes boi się Brexitu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane