• rozwiń

Indie wyrzucają Greenpeace. Za protesty przeciwko kopalniom?

Indie wyrzucają Greenpeace. Za protesty przeciwko kopalniom?

Indie odebrały licencję Greenpeace International na działanie na terenie tego kraju. Organizacja ma 30 dni na zamknięcie placówki i zakończenie swoich aktywności.

Powodem są domniemane defraudacje finansowe oraz fałszowanie danych - wskazuje lokalny watchdog.

Hinduskie NGO-sy na świeczniku

Rząd premiera Narendry Modiego odkąd przejął gabinet w zeszłym roku wziął pod lupę działanie zagranicznych organizacji charytatywnych. Oskarżał niektóre z nich o próbę zahamowania projektów pod pretekstem społecznych i środowiskowych argumentów.

Już w zeszłym roku, rząd cofnął zgodę Greenpeace na otrzymywanie zagranicznego finansowania, twierdząc, że pieniądze były wykorzystywane do blokowania projektów przemysłowych.

Jak wskazuje ostatnie rozporządzenie wydane przez władze południowego stanu Tamilnadu, gdzie Greenpeace jest zarejestrowany, rząd stwierdził, że odkrył, że organizacja przekroczyła prawo, angażując się w nielegalne transakcje.

Greenpeace: to "nieudolna taktyka" rządu

Greenpeace odpiera wszelkie zarzuty, twierdząc, że nakaz zamknięcia jej biura jest "nieudolną taktyką" mającą zamknąć usta organizacjom wyrażającym odmienne poglądy.

- To jest kontynuacja głębokiej nietolerancji dla pluralizmu poglądów tego rządu - napisała w swoim oświadczeniu Vinuta Gopal, tymczasowa dyrektor wykonawcza Greenpeace.


Greenpeace India prowadziło kampanie przeciwko kopalniom węgla w lasach, genetycznie modyfikowanym uprawom, energii nuklearnej czy odpadom toksycznym.

W ostatnich miesiącach rząd federalny zaostrzył zasady zarządzania organizacjami charytatywnymi oraz anulował rejestrację blisko 9 tys. grup za nieprawidłowości w deklarowaniu darowizn zagranicznych.

Greenpeace India na swoim Twitterze nawołuje do okazywania solidarności z hinduskim oddziałem organizacji.

Greenpeace prowadzi proekologiczne działania na całym świecie:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Zdzichu123
I bardzo dobrze zrobili bo to są terroryści a nie ekolodzy !
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
paskuś
Sprawdź, proszę, co w 1985 zrobił "Tęczowy Wojownik" Greenpeace. Czy przeprosisz, to już sprawa Twojego sumienia.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane