• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Lego zmienia politykę. Po ostrym sprzeciwie chińskiego artysty

Lego zmienia politykę. Po ostrym sprzeciwie chińskiego artysty
Foto: Shutterstock Foto: Lego zmienia politykę

Lego, największy koncern zabawkarski na świecie, poinformowało, że nie będzie już pytało swoich hurtowych klientów, do czego potrzebne są im klocki. Zwrot polityki nastąpił po tym, jak w październiku ub.r. chiński artysta Ai Weiwei oskarżył duńską firmę o cenzurę i dyskryminację.

Weiwei chciał pokazać w australijskim Melbourne wielką instalację stworzoną z klocków Lego, która miała przedstawiać dysydentów politycznych. We wrześniu ub.r. firma odmówiła realizacji zamówienia, tłumacząc, że nie chce, aby ich klocki były wykorzystywane w celach politycznych.

Gniew artysty

Rozgniewany Weiwei zarzucił firmie cenzurę, dyskryminację i próbę zdefiniowania sztuki politycznej. Artysta poinformował o tym w październiku za pośrednictwem mediów społecznościowych. Internauci zareagowali błyskawicznie i Weiwei mógł dokończyć swoją instalację, korzystając z klocków podarowanych mu przez ludzi z całego świata.

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej we wtorek Lego wytłumaczyło, że pytało klientów hurtowych, w jakim celu kupują klocki, ponieważ nie chciało wspierać konkretnych projektów.

"Jednak te wytyczne mogą prowadzić do nieporozumień lub być postrzegane jako niekonsekwentne. Grupa Lego zmienia więc wytyczne jeżeli chodzi o sprzedaż klocków w bardzo dużych ilościach" - czytamy w oświadczeniu.

Od 1 stycznia koncern sprzedaje klocki hurtowo, niezależnie od ich przeznaczenia, pod warunkiem, że kupujący zobowiąże się do oświadczenia, że firma nie wspiera żadnych projektów.

Weiwei z zadowoleniem przyjął decyzję Lego. - To miły ruch - napisał w środę na Twitterze.

Legoland na Florydzie wprowadza własną walutę:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane