• rozwiń

Ławrow: USA próbują wyprzeć Rosję z europejskiego rynku energetycznego

Dostawy gazu z USA. "Ilość gazu nie jest oszałamiająca" Odtwórz: Dostawy gazu z USA. "Ilość gazu nie jest oszałamiająca"
Dostawy gazu z USA. "Ilość gazu nie jest oszałamiająca" "Źródło: tvn24"

USA próbują wyprzeć Rosję z europejskich rynków energetycznych, oferując Europie gaz skroplony - oświadczył w czwartek szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow podczas wystąpienia na uniwersytecie w Belgradzie. W środę Ławrow rozpoczął wizytę na Bałkanach.

- Wiemy, że znaczna część antyrosyjskich postaw w Europie jest inicjowana w Waszyngtonie, celem tego jest próba umocowania amerykańskiej wojskowo-politycznej i gospodarczej dominacji. Odbywa się to między innymi poprzez próby wyparcia Rosji z miejscowych rynków energetycznych i zmuszenia Europejczyków do przejścia na droższy gaz skroplony z USA - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji.

Ławrow ocenił, że "aktywnie próbuje się wciągnąć w NATO" kraje bałkańskie, którym jego zdaniem "nikt nie grozi". Dodał, iż "przystąpienie krajów bałkańskich do NATO sprawi, że będą musiały zajmować stronę w wojenno-politycznej konfrontacji, której filozofię Amerykanie, a za nimi NATO, narzucają Europie".

Serbia przeciwko sankcjom

Podczas rozpoczętej w środę dwudniowej wizyty Ławrowa na Bałkanach szef MSZ Rosji spotkał się z prezydentem Serbii Aleksandarem Vucziciem. Odnosząc się do możliwego przystąpienia Serbii do UE, zapewnił, że Rosja "zawsze chciała, by partnerzy mieli wolny wybór i rozwijali swoje polityczne powiązania".

Vuczić oznajmił z kolei, że "Serbia znajduje się na europejskiej ścieżce, ale będzie nadal budować najlepsze relacje z Rosją". Dodał, że Serbia "nigdy nie nałożyłaby sankcji na Rosję".

Wcześniej w środę Ławrow złożył wizytę w Słowenii. Po spotkaniu ze słoweńskim wicepremierem i szefem MSZ Karlem Erjavecem Ławrow zapewnił, że Rosja i Słowenia podzielają opinie dotyczące przeszłości, jak i przyszłości. Ławrow zaznaczył, że stosunki gospodarcze i polityczne między Moskwą i Lublaną umacniają się, bez względu na to, że Słowenia należy do UE i NATO.

- Prowadzimy z Rosją bardzo rozgałęzioną współpracę: w sferze polityki, nauki, kultury, gospodarki - stwierdził z kolei Erjavec. Słoweński wicepremier podkreślił, że Rosja jest najważniejszym partnerem Słowenii, jeśli chodzi o kraje spoza UE.

- Nie prowadzimy polityki ani proamerykańskiej, ani prorosyjskiej; prowadzimy politykę, która służy słoweńskim interesom - skonkludował wicepremier Słowenii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane