• rozwiń

Ławrow: fakty o handlu Turcji ropą naftową zostaną przedstawione w ONZ

Foto: EPA Foto: Ławrow: fakty o handlu Turcji ropą naftową zostaną przedstawione w ONZ

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział w środę, że fakty o handlu Turcji ropą naftową z IS zostaną oficjalnie przedstawione w ONZ wszystkim zainteresowanym stronom. Ławrow mówił o tym po rozmowach z szefem dyplomacji Serbii Ivicą Dacziciem.

Minister Ławrow przybył w środę do Belgradu na rozpoczynające się w czwartek spotkanie Rady Ministerialnej (ministrów spraw zagranicznych) krajów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Obecnie pracom OBWE przewodniczy Belgrad.

- O tym, że ropa naftowa ze złóż zajętych przez członków Państwa Islamskiego (IS) w Syrii i Iraku płynie za granicę, w tym do Turcji, mówiliśmy publicznie nie jeden raz. Fakty, które to potwierdzają, zostaną formalnie udostępnione, w tym w ONZ, wszystkim zainteresowanym stronom - powiedział Ławrow.

Zablokować granicę

Według niego w celu przerwania nielegalnego biznesu naftowego z udziałem terrorystycznej organizacji Państwo Islamskie należy zablokować granicę syryjsko-turecką.

Jest to, jego zdaniem, jedyne wyjście w tej sytuacji. - Zamiast wszczynania długiej procedury śledzenia (nielegalnych dostaw ropy przez terrorystów z obszarów Syrii do Turcji), należy raczej uczynić jeden krok - zablokować syryjsko-turecką granicę - powiedział szef rosyjskiego MSZ.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nie po raz pierwszy określił w środę jako "oszczercze" sugestie Rosji, że Turcja jest głównym odbiorcą ropy naftowej z terenów opanowanych przez IS. Dochody ze sprzedaży ropy naftowej są dla IS jednym z głównych źródeł finansowania.

Spór

Napięcie w stosunkach turecko-rosyjskich utrzymuje się od ubiegłego tygodnia, gdy tureckie myśliwce zestrzeliły rosyjski bombowiec Su-24.

Ławrow powiedział w środę, że jest gotów do spotkania w Belgradzie ze swym tureckim odpowiednikiem Mevlutem Cavusoglu. "Byłoby smutno, gdybyśmy nie usłyszeli niczego nowego" - dodał Ławrow.

Władze w Ankarze twierdzą, że zestrzelony samolot wtargnął w turecką przestrzeń powietrzną, Moskwa zaś utrzymuje, że bombowiec pozostawał w syryjskiej przestrzeni.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Marco_Pololo
rossja... jedyny kraj na swiecie, ktory mowi sama prawde... tak jak mowil prawde ze z ukraina, miejscami kazni polskich oficerow itp... same prawdy...
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
j1940
I to jest najlepsze. Nie będzie można ukrywać niewygodnych faktów. Negować będą i Turcja i USA. Ale to normalne, że zbrodniarze się popierają.
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Saso
Erdogan to główny sponsor ISIS,żałosny dyktatorek grajacy na dwa fronty musi ponieść konsekwencje tego,a na Turcje muszą być nałożne sankcje .
  • 1
  • 3
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane