• rozwiń

Lalka jak szpieg. "Rodzice powinni ją zniszczyć"

Foto: Alfa Press/Bulls Foto: Lalka Cayla może inwigilować dzieci

Rodzice, którzy kupili mówiącą lalkę Cayla powinni zniszczyć zabawkę - apeluje niemiecka rządowa agencja zajmująca się m.in. nadzorem nad telekomunikacją. Jej zdaniem, zabawka może być użyta do inwigilacji.

Federalna Agencja Sieci Elektrycznych, Gazowych, Telekomunikacyjnych, Pocztowych i Kolejowych (Bundesnetzagentur) wezwała rodziców, aby zniszczyli mówiącą lalkę Cayla.

Przekonują, że zabawka może być użyta do inwigilowania dzieci.

Dlaczego?

Zabawka jest wyposażona w łącze bluetooth, które zdaniem agencji jest źle zabezpieczone. Dlatego lalka może być wykorzystana przez hakerów do podsłuchiwania tego, co dzieje się w domu, a także bawiącego się lalką dziecka.

Urządzenie jest wyposażone w aparat mowy i po połączeniu z internetem może odpowiadać na pytania bawiącego się nim dziecka. Przedstawiciele agencji uważają, że w przypadku, gdy zabawka padnie ofiarą hakerów, to mogą oni za pośrednictwem lalki rozmawiać z dzieckiem, czyli także np. wydawać polecenia.

Niebezpieczna zabawka

Niemiecki urząd przestrzega też, że zabawka bez wiedzy rodziców może nagrywać i transmitować rozmowy dziecka. Co więcej może też posłużyć do przekazywania dziecku reklam. Regulator poinformował również, że lalka Cayla została wycofana ze sprzedaży w Niemczech.

Jak podaje BBC producent zabawek firma Genesis Toys jeszcze nie skomentowała wezwania niemieckiej agencji i nie odniosła się do jej zarzutów.

Ekspert wyjaśnia, jak działają hakerzy. Zobacz materiał wideo:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane