• rozwiń
  • WIG20 2166.80 +0.50%
  • WIG30 2453.08 +0.45%
  • WIG 57081.28 +0.32%
  • sWIG80 11464.53 -0.22%
  • mWIG40 3643.31 -0.04%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:22

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Lagarde apeluje do Grecji. "Pieniądze z podatków to za mało"

Foto: EPA Foto: Christine Lagarde nie chce, aby Grecja opuszczała strefę euro

Grecja musi przedstawić wiarygodny program reform i nie może być on budowany wyłącznie na obietnicach zwiększenia dochodów z podatków - powiedziała Christine Lagarde, dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Lagarde zaznaczyła, że greckie ożywienie gospodarcze będzie wymagać nie tylko reform, ale także kroków podjętych przez wierzycieli Aten w celu zrównoważenia greckiego długu. Ale - jak zaznaczyła - Grecja potrzebuje wiarygodnego planu reform.

Podatki to za mało

- Nie można budować programu tylko na obietnicy poprawy ściągalności podatków, tak jak to miało miejsce w ciągu ostatnich pięciu lat z bardzo słabym skutkiem - podkreśliła.

Szefowa MFW oznajmiła, że nie chce, aby Grecja opuszczała strefę euro i nie wierzy, że w eurolandzie dojdzie do "wybuchu".

Porozumienie z Grecją w sprawie programu oszczędności i reform jest warunkiem kontynuowania pomocy dla tego kraju. W poniedziałek specjalny szczyt strefy euro zakończył się bez przełomu, choć propozycje przesłane przez Ateny były chwalone przez liderów państw UE.

W środę na godz. 19.00 w Brukseli zaplanowano obrady ministrów finansów eurolandu.

Kończy się czas

Od końca lutego grecki rząd prowadzi negocjacje z KE, MFW i EBC na temat odblokowania pomocy finansowej. Obecny program ratunkowy dla Grecji wygasa z końcem czerwca. Jeśli do tego czasu nie będzie porozumienia w sprawie przekazania Atenom ostatniej transzy tego programu - ok. 7,2 mld euro - to Grecji grozi niewypłacalność. Do 30 czerwca Grecja ma zwrócić MFW 1,6 mld euro, ale nie ma na to środków.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane