• rozwiń

Temat: USA

"Światowy handel nie może bazować jedynie na prawie dżungli"

Foto: PAP/EPA/Wu Hong Foto: Chiny i USA stoją w centrum kryzysu związanego z nakładaniem ograniczeń na handel (wideo z 6.07.2018)

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde ostrzegła, że wojna handlowa między USA, Chinami i Unią Europejską może spowodować spadek globalnego wzrostu PKB o 0,5 punktu procentowego.

O szacunkach tych Lagarde poinformowała w sobotę w Buenos Aires, gdzie odbywa się dwudniowe spotkanie ministrów finansów i szefów banków centralnych państw G20.

"Korzyści są dla wszystkich większe, gdy współpracujemy"

W notatce przygotowanej dla ministrów G20, MFW poinformował, że światowe PKB może urosnąć o 3,9 proc. w 2018 roku. Zastrzegł, że z powodu wojny handlowej istnieje ryzyko mniejszego wzrostu, nawet o ok. 430 mld dol. w 2020 roku. Według ekspertów MFW eskalacja konfliktów handlowych wpłynęłaby negatywnie na wszystkie kraje świata, ale szczególnie dotknięta nią byłaby gospodarka amerykańska.

Sekretarz Skarbu USA Steven Mnuchin utrzymywał w Buenos Aires, że polityka Waszyngtonu nie wpłynie negatywnie na wzrost gospodarczy USA w 2018 roku. Nie wykluczył podpisania ewentualnego porozumienia o wolnym handlu z UE. Jak podkreślił, zawierałoby ono eliminację ceł, barier pozataryfowych oraz dotacji.

- Naszym celem jest wolny i zrównoważony handel - powiedział w argentyńskiej stolicy wicekanclerz i minister finansów Niemiec Olaf Scholz. Jak zastrzegł, "korzyści są dla wszystkich większe, gdy współpracujemy". Z kolei francuski minister finansów Bruno Le Maire stwierdził, że "wojna handlowa jest już rzeczywistością". - Światowy handel nie może bazować jedynie na prawie dżungli, a jednostronne podnoszenie taryf jest właśnie prawem dżungli - powiedział.

USA, Chiny i Unia nakładają cła

10 lipca amerykańska administracja podniosła stawkę w trwającym sporze handlowym, publikując listę importowanych do USA chińskich towarów, wartych 200 mld dolarów rocznie, które mogą zostać obłożone 10-procentowymi cłami. Chiny nie chcą eskalacji konfliktu, ale będą bronić swoich interesów – odpowiedział chiński resort handlu.

6 lipca weszły w życie karne 25-proc. cła na chiński eksport do USA wart 34 mld dol. rocznie oraz chińskie cła odwetowe o podobnej skali, co chińskie ministerstwo handlu określiło jako wybuch "wojny handlowej o największej skali w historii". W zamyśle Trumpa cła mają być dla Pekinu karą za wymuszanie transferu technologii od amerykańskich firm w zamian za dostęp do chińskiego rynku.

Od tygodni Waszyngton prowadzi również spór handlowy z Brukselą. Konflikt rozgorzał po nałożeniu przez USA ceł importowych na stal i aluminium z UE. Obowiązują one od 1 czerwca. Od 22 czerwca w Unii Europejskiej obowiązują cła odwetowe wobec USA; obejmują towary o wartości 2,8 mld euro, m.in. produkty spożywcze (np. soki owocowe i wieprzowina), wyroby stalowe (łańcuchy, śruby, sztućce), łodzie motorowe, jachty, motocykle, bourbon czy karty do gry. Trump groził również nałożeniem kolejnych ceł na importowane z Europy samochody.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane