• rozwiń

Temat: Gospodarka

Szefowa MFW ostrzega przed globalnym kryzysem

Jak znieść nierówność płac? Odtwórz: Jak znieść nierówność płac?
Jak znieść nierówność płac? "Źródło: TVN24 BiS"

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde oceniła w czwartek, że wiele zagrożeń politycznych może zakłócić odbudowę światowej gospodarki, pomimo oznak, że 2017 będzie najlepszym rokiem dekady.

Na dorocznej konferencji prasowej MFW oraz Banku Światowego w Waszyngtonie Lagarde ostrzegła światowych liderów biznesowych przed napięciami politycznymi związanymi z rosnącą niechęcią do globalizacji.

Zagrożenie

Zwróciła uwagę, że ministrowie finansów ze 189 państw należących do MFW będą musieli skoncentrować się na reagowaniu na te zagrożenia w czasie, gdy światowa gospodarka wydaje się w końcu osiągnąć trwałe ożywienie po głębokiej recesji, spowodowanej kryzysem finansowym w 2008 roku. - To nie czas na to, by być zadowolonym z siebie - oświadczyła Lagarde.

Według niej "najlepszym sposobem na zmniejszenie nierówności na świecie jest wyeliminowanie różnic między mężczyznami a kobietami", "czy to jeśli chodzi o dostęp do rynku pracy, czy dostęp do finansowania". - Pozwoliłoby to zmniejszyć nierówności i dotyczy to całego świata - wskazała Lagarde, odpowiadając na pytanie o potrzebę zwiększenia podatków dla najbogatszych w celu zmniejszenia nierówności.

Wyższe podatki?

Z niedawno przeprowadzonego badania MFW wynika, że podnoszenie podatków dla najbogatszych może zmniejszyć nierówności w niektórych krajach.

Lagarde zapewniła, że propozycja ta głównie odnosi się do zaawansowanych gospodarek, które w ostatnich latach obniżyły podatki dla najbogatszych oraz dla korporacji. W tych krajach "podniesienie najwyższych stawek podatkowych nie zaszkodziłoby wzrostowi" - oceniła.

Szefowa MFW powiedziała też, że nie może wyobrazić sobie tzw. twardego Brexitu, i wezwała zarówno Wielką Brytanię, jak i Unię Europejską do szybkich działań na rzecz "zmniejszenia niepewności i niepokoju ludzi", związanych z opuszczaniem Unii przez Wielką Brytanię. Jak wskazała, Brexit najpierw dotknie "ludzi, a dopiero w następnej kolejności firmy".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
marcin_piatkowskiombs
Mężczyźni zarabiają więcej bo praktycznie tylko oni pracują w kopalniach i na budowach - gdzie płace są najwyższe jeśli chodzi o pracowników fizycznych.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
marcin_piatkowskiombs
Niech szefowie MFW pożyczają więcej pieniędzy niemieckim siecią handlowym na rozwój swojej działalności w krajach środkowej europy i nie tylko - to bieda na świecie dzięki temu zniknie niemalże całkiem praktycznie od razu!! ;)
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane