• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego ostrzega przed wojną handlową

Trump nakłada cła. Uderzy w sojuszników? Odtwórz: Trump nakłada cła. Uderzy w sojuszników?
Trump nakłada cła. Uderzy w sojuszników? "Źródło: TVN24 BiS"

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde powiedziała w czwartek, że wobec rosnących napięć związanych z polityką Stanów Zjednoczonych dotyczącą ceł, która może wywołać wojnę handlową, Fundusz może być "platformą dialogu" na ten temat.

Szefowa funduszu wystąpiła na konferencji prasowej podczas otwarcia wiosennych obrad MFW i Banku Światowego w Waszyngtonie. Lagarde podkreśliła podczas konferencji prasowej, że wojna celna byłaby zgubna dla inwestycji i światowej wymiany handlowej, które są najważniejszymi motorami globalnej gospodarki.

Apel do USA

Zaapelowała do Stanów Zjednoczonych, by postarały się unikać jednostronnych decyzji w sprawach taryf oraz "nadzwyczajnych środków" do rozwiązywania nieporozumień z Chinami, przeciw którym wymierzona jest większość amerykańskich sankcji.

Wojna handlowa byłaby niszczycielska nie tylko dla USA i Chin, ale też dla wszystkich krajów, ponieważ gospodarki stanowią teraz system naczyń połączonych - ostrzegła.

Lagarde powiedziała też, że "rządy powinny się wystrzegać wszelkich form protekcjonizmu", aby nie wyhamować ożywienia gospodarczego na świecie.

Podobne ostrzeżenie szefowa MFW skierowała rok temu do administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, która również teraz jest głównym adresatem uwag dotyczących ryzyka wojny handlowej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane