• rozwiń
  • WIG20 2183.71 -1.07%
  • WIG30 2479.63 -1.19%
  • WIG 57806.36 -1.10%
  • sWIG80 11600.50 -0.08%
  • mWIG40 3740.68 -1.81%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:51

Dostosuj

Temat: Ukraina

Lagarde grozi palcem Ukrainie. Za wolno walczy z korupcją i oligarchami

Lagarde grozi palcem Ukrainie. Za wolno walczy z korupcją i oligarchami
Foto: Flickr (CC BY 2.0) Foto: Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego oświadczyła w środę, że program pomocowy MFW dla Ukrainy jest zagrożony

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde oświadczyła w środę, że program pomocowy MFW dla Ukrainy jest zagrożony, jeśli rząd w Kijowie nie będzie wdrażał koniecznych reform.

Lagarde wyraziła zaniepokojenie powolnym postępem Ukrainy w poprawie zarządzania i w zwalczaniu korupcji.

MFW zaniepokojony

- Jestem zaniepokojona powolnym postępem, który demonstruje Ukraina w poprawie zarządzania, w walce z korupcją i zmniejszaniu wpływu interesów biznesowych na politykę - głosi oświadczenie przekazane w środę ukraińskim mediom.

- Bez podejmowania znaczących wysiłków na rzecz ożywienia reform i walki z korupcją trudno wyobrazić sobie, by wspierany przez MFW program reform mógł być kontynuowany i odniósł sukces - podkreśliła Lagarde.

- Ukraina ryzykuje powrotem do praktyki nieudolnych działań gospodarczych, których i tak miała wystarczająco dużo w swej najnowszej historii. Obecnie najważniejszym zadaniem dla przywódców Ukrainy jest doprowadzenie jej do powrotu na drogę reform - dodała szefowa MFW.

Zachęta dla Kijowa

Oświadczenie to skomentował ambasador USA na Ukrainie Geoffrey Pyatt, który ocenił, że powinno ono być dla Kijowa zachętą do kontynuowania reform. - Jest to jeszcze jeden argument dla przemian w rządzie reformatorów i zerowej tolerancji dla korupcji - napisał na swoim Twitterze.

W ramach zatwierdzonego w marcu 2015 roku czteroletniego programu rozszerzonego finansowania Ukraina ma otrzymać od MFW pomoc w wysokości 17,5 mld dolarów. Fundusz stale obserwuje jednak postępy w reformach i uzależnia od ich realizacji wypłatę kolejnych transz pomocy.

Dymisja ministra

Zaniepokojenie stanem przemian na Ukrainie wywołała zeszłotygodniowa dymisja ministra rozwoju gospodarczego Aivarasa Abromavicziusa, który oświadczył, że reformy są umyślnie blokowane, a ludzie z otoczenia prezydenta Petra Poroszenki używają swych wpływów dla osiągania własnych celów biznesowych.

W związku z rezygnacją Abromavicziusa grupa akredytowanych w Kijowie ambasadorów państw zachodnich wydała oświadczenie, w którym wyrażono „głębokie rozczarowanie”, iż rząd opuszcza jeden z najbardziej efektywnych reformatorów.

W wyniku odejścia Abromavicziusa na Ukrainie zaczęto mówić o przyspieszonych wyborach parlamentarnych; jego dymisja pogłębiła podziały w kruchej koalicji, którą tworzy prezydencki Blok Petra Poroszenki z Frontem Ludowym premiera Arsenija Jaceniuka.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane