• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Kijów może liczyć na pomoc MFW. "Władze rzeczywiście dotrzymują zobowiązań"

Kijów może liczyć na pomoc MFW. "Władze rzeczywiście dotrzymują zobowiązań"
Foto: CC BY SA Wikipedia/ MEDEF Foto: Lagarde chwali władze Ukrainy

Szefowa MFW Christine Lagarde pochwaliła w środę determinację władz Ukrainy we wdrażaniu reform. Obiecała, że nawet w przypadku niepowodzenia w negocjacjach rządu z prywatnymi wierzycielami w sprawie restrukturyzacji długu, MFW będzie dalej pomagał Ukrainie.

- Mamy nadzwyczaj zachęcającą sytuację na Ukrainie - powiedziała Lagarde na konferencji prasowej w Waszyngtonie.

Zdeterminowani, by zmienić kraj

Podkreśliła, że władze i polityczni gracze na Ukrainie wykazują się determinacją, by zmienić kraj i rozumieją, że jeśli chcą uzdrowić gospodarkę i przywrócić stabilność, to muszą walczyć z korupcją i przeprowadzać budżetowe i strukturalne reformy. - I widzimy, że ukraińskie władze rzeczywiście dotrzymują zobowiązań - powiedziała.

Lagarde przypomniała, że w najbliższy piątek zarząd MFW ma dokonać przeglądu drugiego programu pomocowego dla Ukrainy. Jego pomyślne przyjęcie oznaczać będzie, że Fundusz udzieli Ukrainie dalszych pożyczek. Chodzi o porozumienie w sprawie przedsięwzięć, jakie Ukraina ma podjąć dla uzyskania kolejnej raty pomocy kredytowej w kwocie około 1,7 mld dolarów. Na początku lipca MFW informował, że porozumienie w tej sprawie osiągnięto już na "roboczym poziomie", ale musi je teraz przyjąć zarząd.

Trudny dialog

Szefowa MFW nawiązała też do trwających w Kijowie negocjacji rządu z prywatnymi inwestorami w sprawie restrukturyzacji długu Ukrainy. - To bardzo trudny dialog, ale jesteśmy zachęceni poczynionymi postępami - powiedziała Lagarde wyrażając nadzieję, że wierzyciele wykażą się zrozumieniem i dojdzie do porozumienia.

Jeśli to się nie uda, to - jak podkreśliła Lagarde - możliwe jest przyjęcie moratorium na spłatę długów na podstawie aktu legislacyjnego. - Mamy (jako MFW) politykę, która w takiej sytuacji umożliwia nam dalsze udzielanie pożyczek i ją wdrożymy, co pozwoli dalej wspierać Ukrainę - powiedziała.

W marcu MFW przyznał Ukrainie na cztery lata 17,5 mld dolarów kredytów w ramach programu rozszerzonego finansowania (Extended Fund Facility). Z tej kwoty rząd w Kijowie otrzymał już 5 mld USD na uzupełnienie swoich rezerw walutowych. Ale wypłatę kolejnej raty MFW uzależnił od porozumienia Ukrainy z prywatnymi inwestorami w sprawie restrukturyzacji zadłużenia. Chodzi o przedłużenie terminu wykupu obligacji, obniżenie ich oprocentowania, a także zredukowanie tego długu. Większość tych obligacji posiadają amerykańskie fundusze inwestycyjne, takie jak np. Franklin Templeton.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane