• rozwiń

Brexit coraz bardziej realny. "To poważne globalne zagrożenie"

Brexit coraz bardziej realny. "To poważne globalne zagrożenie"
Foto: Shutterstock Foto: Wielkiej Brytanii grozi Brexit

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (Brexit) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla globalnego wzrostu gospodarczego - powiedziała szefowa MFW Christine Lagarde, otwierając w czwartek w Waszyngtonie wiosenną sesję Funduszu.

Lagarde dodała, że jest przekonana, iż 23 czerwca, kiedy to odbędzie się w Wielkiej Brytanii referendum w sprawie pozostania tego kraju w UE, Brytyjczycy zagłosują za pozostaniem w Unii.

Stare małżeństwo

- Członków UE łączy stare małżeństwo i mam nadzieję, że się ono nie rozpadnie - powiedziała Lagarde, podkreślając, że należy nadal prowadzić dialog w tej sprawie.

AFP zwraca uwagę, że ewentualny Brexit niepokoi przywódców z całego świata oraz środowiska finansowe i biznesowe.

Lagarde przypomniała, że MFW uważa, iż wyjście Brytyjczyków z Unii "byłoby jednym z najpoważniejszych czynników" mogących doprowadzić do niepewności i braku zaufania na rynku. Fundusz ostrzegał już, że Brexit przyniesie "straty".

Do kwestii ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE odniósł się też we wtorek główny ekonomista MFW Maurice Obstfeld, który uznał Brexit za "bardzo realną perspektywę".

Zdaniem Obstfelda Brexit doprowadziłby do "zniszczenia bardzo wielu finansowych i handlowych powiązań" Wielkiej Brytanii; byłby to także "druzgocący cios" dla kruchej globalnej gospodarki.

Brytyjski biznes boi się Brexitu:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane