• rozwiń

Temat: Rosja

Kto straci na upadku Rosji? Niemcy i giganci

Kto straci na upadku Rosji? Niemcy i giganci
Foto: sxc.hu Foto: Eksperci są zgodni, że na rozpadzie rosyjskiej gospodarki nikt nie wygrywa

Rosyjska gospodarka popada w recesję. W ostatnich dniach gwałtownie na wartości tracił rubel, a przez najniższe od lat ceny ropy Kreml może mieć problem ze spięciem budżetu. Kto straci jeśli kraj rządzony przez Władimira Putina zbankrutuje?

Eksperci są zgodni, że na rozpadzie rosyjskiej gospodarki nikt nie wygrywa. Zachodnie gospodarki już teraz tracą, bo współpraca handlowa z Rosją jest utrudniona przez sankcje i embargo. Wiele międzynarodowych koncernów z niepokojem patrzy na to, jak w Rosji pogłębia się gospodarczy kryzys.

Kto straci upadku Rosji?

1. Niemcy

Największa europejska gospodarka jest w dużym stopniu narażona na falę uderzeniową po krachu finansowym w Rosji. W zeszłym roku stosunki handlowe Niemiec z Rosją przekroczył 76 mld euro. Eksport i import już teraz został zmniejszony przez zachodnie sankcje i przyczyniły się do cięcia prognoz wzrostu gospodarczego na obecny i przyszły rok.

2. Strefa euro

Kłopoty w Niemczech, to ostatnie czego potrzebuje strefa euro, która już teraz opiera się trudnej sytuacji gospodarczej. Wpłynęły na to zarówno sankcje wobec Moskwy, jak i odwet ze strony Kremla w postaci embarga m.in. na owoce, warzywa, mięso i produkty mleczne. Mocno odczuli to producenci żywności, którzy stracili jeden z największych rynków zbytu o wartości 15 mld euro. Unia Europejska musiała wypłacić producentom rekompensaty w wysokości 156 mln dolarów.

3. Branża energetyczna

Coraz niższa wartość rubla i spychana w przepaść kryzysu gospodarczego Rosja, to także kłopot dla branży energetycznej. Wszystko przez to, że większość światowych koncernów prowadzi interesy z Moskwą. Na zachodnich sankcjach stracił już np. brytyjski gigant naftowy BP, który posiada sporo akcji w rosyjskiej spółce Rosnieft. W tym roku akcje BP straciły na wartości o 25 proc.

Sankcje pokrzyżowały też plany francuskiej spółce energetycznej Total, która wraz z rosyjskim Łukoilem miała szukać ropy. Straty liczy również Exxon Mobil, który działa w branży wydobywczej.4. Branża motoryzacyjna

Głęboki spadek wartości rubla uderzył też w branżę motoryzacyjną. Ford, amerykański producent samochodów ostrzegł akcjonariuszy, że sprzedaż w Rosji będzie gorsza niż oczekiwano. Ze względu na przecenę rosyjskiej waluty mniejsze będą też zyski.

Spowolnienie gospodarcze w Rosji odczuwa też Volkswagen, którego sprzedaż po pierwszych sześciu miesiącach 2014 roku jest o 8 proc. niższa przez "napięcia polityczne". Akcje niemieckiego koncernu spadły w tym roku o 12 proc.

5. Światowi giganci

Na złej sytuacji gospodarczej w Rosji tracą też największe marki na świecie. Straty liczy McDonald's, którego wiele lokali zostało zamkniętych na kilka miesięcy, a także Adidas. Niemiecka marka musiała zamykać sklepy i ograniczyć inwestycje w Rosji, bo Rosjan przez słabego rubla nie stać na produkty Adidasa, a więc sprzedaż jest dużo niższa niż wcześniej. Adidas obniżył prognozę wzrostu w 2014 roku o 20-30 proc.

Podobne problemy ma duński Carlsberg, który już dwukrotnie ostrzegał akcjonariuszy przez mniejszymi zyskami ze względu na mniejszy popyt na rosyjskim rynku, czy Coca-Cola. Sprzedaż popularnego napoju spadła w tym roku o 32 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
usmiech_prezesa
Czyli sankcje dzialaja.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Babcia K
W Rosji były szybkie i duże pieniądze, dla wszystkich, od światowych gigantów po producentów jabłek w Polsce. Wszyscy się na nie połaszczyli.Nikt nie wiedział( albo udawał , że nie wie), że nie jest to normalna gospodarka, oparta na prawach rynkowych. I teraz wielkie zdziwienie, i są straty.
  • 4
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
baldie
Cóż znaczy zmniejszenie zysków wobec groźby wojny światowej, którą mały, wredny, kremlowski faszysta mógłby wywołać. A tak mają swoje kłopoty a, że prezesi takich koszmarków jak BP czy Total dostaną mniejsze premie to co z tego?
  • 4
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane