• rozwiń

Cipras nawołuje Greków do odrzucenia warunków pomocy

Cipras nawołuje Greków do odrzucenia warunków pomocy Odtwórz: Cipras nawołuje Greków do odrzucenia warunków pomocy
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Cipras nie chce zagranicznej pomocy dla Grecji | Video: Cipras nawołuje Greków do odrzucenia warunków pomocy

Premier Grecji Aleksis Cipras po raz kolejny wezwał obywateli, by odrzucili w referendum 5 lipca warunki zagranicznej pomocy. W wywiadzie dla greckiej telewizji odrzucił obawy, że głosowanie na "nie" spowoduje wyprowadzenie Grecji z unii monetarnej. W poniedziałek wieczorem w Atenach nie było już widać paniki. Zaczęły się dyskusje i protesty. Na antenie TVN24 Biznes i Świat Raport Specjalny na ten temat.

- Nie sądzę, że ich (międzynarodowych wierzycieli) plan polega na wypchnięciu Grecji ze strefy euro - powiedział grecki premier. Podkreślił, że im silniejszy głos odrzucający porozumienie reformy za pomoc, tym silniejsza pozycja negocjacyjna Grecji w jakichkolwiek rozmowach, które mogą nastąpić.

Wynik zostanie wdrożony

Cipras zaznaczył, że jego rząd uszanuje ewentualną decyzję obywateli w referendum w sprawie kontynuowania, zgodnie z zaleceniami zagranicznych wierzycieli, długoterminowych oszczędności, ale nie będzie tym, który je przeprowadzi.

Jak powiedział, wynik referendum dotyczącego porozumienia obejmującego reformy za pomoc zostanie wdrożony w życie, bez względu na to jak się potoczy. Lecz - jak zastrzegł - "jeśli Grecy chcą kontynuować w nieskończoność plany oszczędnościowe(...), będziemy to szanować, ale nie będziemy tymi, którzy je przeprowadzą".

Telefon ma włączony

Szef greckiego rządu zadeklarował gotowość do rozmów z przywódcami europejskimi w sytuacji, gdy znacznie zadłużona Grecja stoi na skraju bankructwa. Jeśli zaproponowaliby porozumienie w poniedziałek w nocy, Grecja zapłaciłaby swój dług we wtorek - dodał Cipras, cytowany przez Reutera. - Mój telefon włączony jest cały dzień. Ktokolwiek dzwoni, zawsze odbieram - powiedział.

Cipras podkreśli, że nie zamierza pozostawać premierem za wszelką cenę. Nie powiedział jednak jednoznacznie, co zrobi w przypadku, gdy Grecy 5 lipca opowiedzą się za kontynuowaniem oszczędności w zamian za pomoc. "Uszanujemy decyzję" - wskazał.

"To jest cisza przed burzą"

W poniedziałek wieczorem w Atenach nie było już widać paniki, jaka ogarnęła ludzi zaraz po ogłoszeniu przez rząd kontroli przepływu kapitałów. Skończyły się kolejki przed bankomatami i wykupywanie makaronu ze sklepów. Zaczęły się dyskusje i protesty.Podczas, gdy na centralnym placu Syntagma przeciwko programowi oszczędnościowemu eurolandu protestowało 25 tysięcy zwolenników lewicowej rządzącej SYRIZ-y, tuż obok w kawiarniach i barach Kolonaki (dzielnicy w centrum Aten) o przyszłości kraju i mającym się odbyć 5 lipca referendum w sprawie kontynuowania bolesnych reform i oszczędności w zamian za dalszą międzynarodową pomoc finansową rozmawiała elita kraju.

- To jest cisza przed burzą, ostatnie dni spokoju – powiedział Epaminondas, siedzący ze swoim partnerem biznesowym Janisem w eleganckiej kawiarni na ulicy Kanari.

- Rozejrzyj się dobrze wokół. Gdyby to było gdzieś w Niemczech, wszyscy by się jeszcze wściekali. Tutaj odwrotnie, pełny relaks. Grecy mają już taki styl, szybko przestają się martwić – dodał Epaminondas. Grek winą za to, co stało się w ciągu ostatnich dni, obarczył greckie umiłowanie wolności i niechęć do kompromisu, a także fakt, że Grek przyparty do ściany traci panowanie nad sobą i robi głupstwa.

- Referendum to rezultat głupstwa, jakie popełnił nasz premier - analizował sytuację Grecji biznesmen mieszkający na co dzień w Londynie. - Szkoda tylko, że cena będzie taka wysoka - zastrzegł.

Pochodzący z Krety przyjaciel Epaminondasa dorzucił: - Jesteśmy narodem Greka Zorby. Na Krecie mamy takie przysłowie: niektórym, kiedy są na szczycie góry i patrzą w dół, kręci się w głowie, inni zaczynają tańczyć. My Grecy jesteśmy szaleni. Zobaczysz, im będzie nam gorzej, tym więcej będziemy tańczyć.

- Nas się tak łatwo nie złamie - podkreślił, dodając że "w przeszłości w Grecji działy się gorsze rzeczy".

"Grecy nie znają się na polityce"

W pobliskich małych delikatesach Alfiere ich właściciel Tassos Cakalos kalkulował, na ile dni wystarczy mu włoskich serów i prosciutto. Zastanawiał się także, jakimi greckimi produktami będzie mógł je zastąpić w przypadku, gdyby banki pozostały zamknięte na dłużej.

Cakalos powiedział, że właściwie nie widzi możliwości, by banki zostały otwarte w przyszłym tygodniu. Jego zdaniem w referendum zwycięży obóz rządzący. - Grecy nie znają się na polityce. Od lat są rządzeni przez oszustów, skąd więc mają wiedzieć, o co naprawdę w tym wszystkim chodzi – skomentował właściciel delikatesów. Wskazał, że zapasów w sklepie ma na 20 dni, a potem będzie zmuszony kupować od farmera w Larisie grecki odpowiednik włoskiej szynki, prawie tak samo dobry jak oryginał.

- Myślę, że przez długi czas będą problemy z wysłaniem pieniędzy za granicę, a ja u moich włoskich partnerów od trzech lat z powodu kryzysu za wszystko muszę płacić z góry – ubolewał Cakalos. Mężczyzna nie traci jednak ducha. - Jakoś damy sobie radę. Tu w tej dzielnicy, wszyscy moi klienci są prawie jak rodzina. To wszystko prawnicy i biznesmeni wysokiej klasy. Kochają moje sery i wina - dodał z nadzieją w głosie.

Mieszkający niedaleko od Alfieri, pracujący dla administracji państwowej absolwent Harvardu, Konstantin, w sklepie Apple oglądał nowe MacBooki. Powiedział, że ma własną teorię ostatnich negocjacji premiera Aleksisa Ciprasa z międzynarodowymi wierzycielami. - To wszystko odbyło się w bardzo dziwny sposób. Taki nagły, niewytłumaczalny zjazd w dół: zerwanie negocjacji, rozpisanie referendum, którego pytanie jest sformułowane w taki sposób, że musi doprowadzić do negatywnej odpowiedzi. Rząd ma w tym jakiś ukryty cel - mówi. Według niego władze Grecji chcą doprowadzić kraj do wyjścia ze strefy euro i Unii Europejskiej.

Kilkaset metrów dalej, z autobusu na przystanku tuż przy Syntagmie, wysypał się tłum ludzi, którzy przyjechali tu z przedmieść Aten na demonstrację popierającą rząd grecki i inicjatywę premiera. Wśród nich była młoda para Feni i Michalis, zatrudnieni w wojsku. Oboje powiedzieli PAP, że będą głosować przeciw propozycjom KE, ECB i MFW). - Nie jesteśmy przeciwko Unii i chcemy zostać w strefie euro, ale także chcemy, żeby Europa zrozumiała, iż nie możemy zaakceptować więcej cięć i oszczędności" – tłumaczyła PAP Feni. "To referendum nie jest przecież na temat naszej przynależności do strefy euro, tylko akceptacji programu, który nas zniszczy - dodała.

Para słyszała w radiu, że większość europejskich przywódców oświadczyło w poniedziałek, iż referendum w Grecji będzie de facto wyborem między euro a powrotem do drachmy, ale powiedziała, że nie jest stuprocentowo pewna, kto kłamie, eurogrupa czy grecki rząd. - Wiemy, że ktoś mija się z prawdą, ale kto? - dodał Michalis.

Stojący obok sceny, na której podczas demonstracji występowały znane greckie zespoły, Kostas, wzruszył ramionami, gdy usłyszał, że niedzielne referendum będzie wyborem między euro a drachmą. - Nie jestem przeciwko Europie, ale chcę robić w moim kraju, co mi się żywnie podoba. Europejscy politycy nie mają nic do tego. Może oni tego nie rozumieją, ale Grekowi nie odbiera się wolności – powiedział Kostas.

Ostatnia transza czeka

Rząd w Atenach, który nie godził się na warunki dalszej pomocy zaproponowane przez międzynarodowych wierzycieli (KE, MFW i EBC) ogłosił w sobotę, że propozycje porozumienia z kredytodawcami podda pod ogólnokrajowe referendum. Ze swej strony euroland odrzucił prośbę Grecji, by wygasający we wtorek 30 czerwca program pomocowy przedłużyć do czasu referendum.

Bez porozumienia w sprawie reform nie zostanie odblokowana ostatnia transza pomocy dla Grecji w wysokości 7,2 mld euro; bez tych pieniędzy Ateny nie mogą zrealizować swych zobowiązań wobec MFW, czyli spłacić kolejnej raty zadłużenia w wysokości 1,6 mld euro

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (20)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
lsd
Loading...
lsd
Cipras realizuje strategię ustaloną z Putinem. Grecy nawet nie chcą się domyślać, że powoli wchodzą w rosyjską strefę wpływów. Grecja jest "koniem trojańskim"?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Tom2013
Wyjście Grecji z Unii zapoczątkuje rozpad Unii i strefy Euro. Konsekwencje będą poważne dla całego Świata i wszyscy za to zapłacimy. Szkoda! Piękna , utopijna idea Unii Europejskiej, unii dobrobytu i pokoju odchodzi w nicość.!
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
mrjarwit
Obiecywał Grekom piękną przyszłość to go wybrali a teraz obawia się że go .....! Obawiam się że skutki będą żałosne! Nieodpowiedzialne obietnice przedwyborcze mogą mieć tragiczne skutki! Nie tylko w Grecji!!
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
One life One death
Totalna obłuda tego Ciprasa . Naobiecywał, namieszał , a teraz umywa ręce oddając głos narodowi. Grecy tez są sami sobie winni od lat żyjąc ponad stan. Kto słyszał o pensjach 15,16 nawet 18. Było trzeba myśleć przed laty ,a nie pchać ten pociąg bez hamulców ,który w końcu musiał się wykoleić.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
PavlosGr
 • 2
 • 4
 • zgłoś naruszenie
zamknij
tsuyoshi
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
lastanetaarion
Jeżeli większość Greków pracuje tak, jak większość greckich studentów, których spotkałem na wymianie studenckiej w Londynie (pojawili się w całym trymestrze 3 razy na zajęciach...), to się nie dziwię, że u nich kryzys- coś jak u nas za komuny- "czy się stoi, czy się leży"...
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
PavlosGr
tak, tylko ze takie wymianie na Erasmus to kazdy tak sie zachowuje. W Krakowie poznalem duzo studentow z rocznych krajow, ktorzy przybili na wymianie i tylko imprezowali. I wiem ze Polascy tez na wymianach nie chodza na zajecia caly czas a wiec, nie mow o calym kraju jak widzic tylko niektorych z nich.
 • 1
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij
lastanetaarion
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
paweł1978
Tak niestety kończą się rządy populistów. Głosujcie wszyscy na Kukiza to w Polsce będzie to samo.
 • 4
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jawotr
Taki sam rodzaj głupoty u nas samych jest trudniej dostrzec niż u Greków. Kukiz to oczywiście katastrofa, ale wystarczającą klęską będą rządy coraz bardziej populistycznego PiS.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
PavlosGr
Wczoraj odbyl sie protest wspracia dla rzadu Ciprasa.
Po tylu lata okupacji UE ktore caly czas rzadala gorsze i gorsze warunki wrecscie ktos przecistawil
i pozwolil ludziom zdecydowac.
Warunki ktore byly proponowane tym razem, zabilyby turystyke w Grecji,
 • 1
 • 4
 • zgłoś naruszenie
zamknij
elbezet
- turystyka w Grecji przeszła by do geszefciarzy z EU, a Grecy zostali by ze "śmieciówkami".
 • 0
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane