• rozwiń

Temat: Gospodarka

Nadciąga oliwkowy kryzys. Oliwy będzie mało i będzie kosztowała krocie

Nadciąga oliwkowy kryzys. Oliwy będzie mało i będzie kosztowała krocie
Foto: pixabay.com (CC0 Public Domain) Foto: Ceny oliwy z oliwek gwałtownie rosną

Czekają nas potężne wzrosty cen oliwy z oliwek - ostrzega Walter Zanre, szef Filippo Berio, czyli jednej z najpopularniejszych marek oliwy na świecie. To efekt zmian klimatu, czyli m.in. fali upałów oraz niszczycielskich powodzi.

Zanre w rozmowie z "The Telegraph" prognozuje, że 2017 r. będzie czarnym rokiem dla miłośników oliwy z oliwek. To efekt niskich plonów w krajach będących głównymi producentami oliwy, czyli m.in. Hiszpanii, Grecji i Włoch.

Mniejsze zbiory

Największym producentem oliwy z oliwek na świecie jest Hiszpania. W tym roku zbiory są tam o połowę mniejsze, a ceny najwyższe od siedmiu lat. To efekt długotrwałych upałów oraz powodzi, które zniszczyły uprawy.

Ceny oliwy z oliwek wzrosły też we Włoszech. W tym roku konsumenci płacą tam aż o 70 proc. więcej, bo uprawy zniszczyła bakteria Xylella fastidiosa, która rozwija się, kiedy upalna i parna pogoda utrzymuje się przez dłuższy czas. - Tylko w Toskanii produkcja jest mniejsza o 50 proc. - przyznaje Zanre.

Jak podaje International Olive Council duże podwyżki cen oliwy z oliwek widoczne są też w Grecji (o 17 proc.) oraz Tunezji (18 proc.).

Większy popyt

Mniejsza podaż to tylko jedna z przyczyn rosnących cen. Drugą jest też bez wątpienia rosnący popyt na rynku chińskim, gdzie zamówienia w zeszłym roku powiększyły się ponad dwukrotnie.

Więcej oliwy z oliwek kupują też Brazylijczycy i Japończycy.

Zmiany klimatu gorsze niż wojna. Winny człowiek. Zobacz materiał wideo:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane