• rozwiń
  • WIG20 2197.23 -0.45%
  • WIG30 2500.94 0.00%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:01

Dostosuj

Temat: Rosja

Wakacje w kraju, tańsze jedzenie, pożyczki. Rosyjskie strategie przetrwania kryzysu

Wakacje w kraju, tańsze jedzenie, pożyczki. Rosyjskie strategie przetrwania kryzysu
Foto: Shutterstock Foto: Ponad 10 proc. Rosjan zostało zmuszonych do rezygnacji z wakacyjnych wyjazdow z powodu kryzysu gospodarczego

Liczba Rosjan wybierających tańsze produkty wzrosła o 10 proc., a ponad 10 proc. musiało zrezygnować z wakacyjnych wyjazdów z powodu kryzysu gospodarczego - wynika z badania przeprowadzonego przez Rosyjskie Centrum Badań Opinii Publicznej (VTsIOM). Badanie dotyczyło sposobów, w jakie obywatele dostosowują się do kryzysu gospodarczego.

Sondaż został opublikowany w sierpniu, wykorzystuje dane zebrane w okresie od stycznia do lipca tego roku i pokazuje znaczne zmiany zachowań rosyjskich konsumentów.

Pożyczki od przyjaciół

Od stycznia do lipca 2015 roku liczba tych, którzy zaczęli kupować tańsze produkty wzrosła z 22 do 32 proc. W ciągu półrocza z 21 do 31 proc. wzrósł także wskaźnik powstrzymujących się przed kupowaniem pewnych rzeczy, czy usług.

Bez zmian pozostała natomiast liczba Rosjan, którzy nie powstrzymują się od kupowania czegokolwiek i nadal wynosi 40 proc.

28 proc. Rosjan przyznało, że wydaje swoje oszczędności na codzienne potrzeby. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy 22 proc. wzięło kredyt w banku, 23 proc. z nich pożyczyło pieniądze od przyjaciół, a 22 proc. uzyskało bezpłatną pomoc od rodziny.

10 proc. gromadzi oszczędności w obcej walucie, a 5 proc., by uzyskać dodatkowe środki zdecydowało się sprzedać cenną własność.

Ponadto, 32 proc. respondentów w trakcie ostatniego półrocza poszukiwało wysokopłatnej pracy i dodatkowych dochodów.

A nieco mniej niż połowa zaczęła uprawiać własne warzywa i owoce i przygotowywać przetwory (37 proc.).

Z czego rezygnacja?

Rosjan pytano także o rzeczy, z który z których musieli zrezygnować z powodu kryzysu.

Najbardziej popularna odpowiedź brzmiała podróże - 12 proc.

Kolejne 4 proc. badanych wydaje mniej na spędzanie wolnego czasu i rozrywkę. Prawie co dziesiąty (8 proc.) oszczędza na żywności. 2 proc. Rosjan stwierdziło, że podczas kryzysu powstrzymuje się od zakupu ubrań. Również 2 proc. oszczędza na opiece zdrowotnej.

Inni musieli odłożyć plany remont domu (1 proc.), zrezygnować z zakupu sprzętu elektronicznego (1 proc.) lub samochodu (1 proc.).

Dla 16 proc. badanych nie zaszły żadne zmiany w związku z kryzysem gospodarczym.

Sondaż przeprowadzono w dniach 25-26 lipca 2015 roku na 1,6 tys. respondentów w 46 regionach Rosji. Margines błędu nie przekracza 3,5 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane