• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Kryzys dusi greckie firmy. "Telefony przestały dzwonić, każdy dzień jest jak niedziela"

Grecka tragedia kryzysem Unii? Odtwórz: Grecka tragedia kryzysem Unii?
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Grecja ma coraz większe kłopoty | Video: Grecka tragedia kryzysem Unii?

Grecki kryzys uderza nie tylko w gospodarkę w skali makro, ale też w greckie firmy. Przykładem jest choćby Antymet z północnej Grecji, która zajmuje się recyklingiem samochodów. - Każdy dzień jest jak niedziela. Ostrzejszego spadku w biznesie trudno oczekiwać - podkreślił Alexandros Vougiouklakis, właściciel Antymet.

Grecki rząd w poniedziałek poinformował o tygodniowym zamknięciu banków i wprowadzeniu kontroli przepływu kapitału. Taki ruch greckiego rządu był konsekwencją załamania się rozmów z międzynarodowymi wierzycielami oraz decyzji Europejskiego Banku Centralnego, który nie zwiększył finansowania dla greckich banków.

Trudne czasy

Vougiouklakis, który założył fabrykę recyklingu z bratem w 2000 roku, podkreśla w rozmowie z Reutersem, że nie był nawet w stanie zapłacić dostawcom, ani dokończyć zamówień nowych maszyn z Chin i z Francji. Odpłynęli też klienci. - Telefony przestały dzwonić. Po prostu przychodziłem do biura i siedziałem - dodaje.

W niedzielę Grecy zdecydują w referendum na temat europejskiej pomocy dla Aten. Lewicowy rząd namawia wyborców do odrzucenia trudnych warunków wierzycieli. Zapewnia, że ograniczenia w przepływie kapitału i wypłatach z bankomatów są tymczasowe i szybko zostaną zniesione.

- Jeszcze w tym tygodniu sytuacje jest to opanowania. Ale od przyszłego tygodnia problemy uderzą ze zwielokrotnioną siłą - ocenia Vassilis Korkidis, szef Greckiej Krajowej Konfederacji Handlu (ESEE).

I wylicza tylko niektóre problemy, z którymi borykają się małe i średnie przedsiębiorstwa w Grecji: brak dostępu do bankowości elektronicznej dla importerów, konieczność zapłaty z góry za dostawy, brak pieniędzy na bieżące płatności dla kontrahentów.

Zdanem Korkidisa greccy eksporterzy nie byli w stanie uzyskać gwarancji kredytowych od banków. Co więcej, nawet jeśli firma ma pieniądze, aby zapłacić za dostawy, nie może tego zrobić - przez brak możliwości obsługi zagranicznych transakcji wynikające z kontroli kapitału.

Małe i średnie przedsiębiorstwa generują ponad 80 proc. miejsc pracy w Grecji. Bezrobotny jest z kolei co czwarty Grek. Zdaniem greckich przedsiębiorców działania europejskich wierzycieli to cios dla gospodarki, która właśnie zaczęła wychodzi z trwającej od lat recesji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane