• rozwiń

Oto najdłuższy tego typu most na świecie. Otworzyła go królowa

Nowy most w Szkocji Odtwórz: Nowy most w Szkocji
Foto: Królowa Elżbieta II oficjalnie otworzyła w poniedziałek w szkockim hrabstwie Fife nowy most Queensferry Crossing, dokładnie 53 lata po tym, jak uroczyście przecięła wstęgę na otwarciu sąsiedniej przeprawy Forth Road Bridge | Video: Nowy most w Szkocji

Królowa Elżbieta II uroczyście otworzyła w poniedziałek most wantowy Queensferry Crossing w Szkocji, który łączy Edynburg z miastem Fife. Monarchini towarzyszył jej mąż, książę Filip oraz pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon. Konstrukcja powstawała sześć lat i kosztowała 1,35 mld funtów.

Podwieszany na trzech pylonach Queensferry Crossing to zdaniem jego architektów najdłuższa tego typu konstrukcja na świecie (ponad 2,6 km) i najwyższy most w Wielkiej Brytanii (pylony mierzą blisko 210 metrów). Jego budowa kosztowała 1,35 mld funtów (6,24 mld złotych).

Nowa przeprawa przez zatokę Morza Północnego Firth of Forth została otwarta dla samochodów w nocy w ubiegłą środę. W weekend zorganizowano spacer dla 50 tysięcy lokalnych mieszkańców, którzy musieli rejestrować się po bilety w internetowej loterii.

W trakcie poniedziałkowej ceremonii Elżbieta II przecięła wstęgę, a następnie przejechała przez nowo otwarty most, nad którym przeleciały wojskowe samoloty z zespołu akrobatycznego brytyjskich sił powietrznych Red Arrows.

Uroczystość została zorganizowana w 53. rocznicę otwarcia przez królową sąsiedniego mostu Forth Road, który od teraz będzie służył głównie transportowi publicznemu, rowerzystom i pieszym.

Sześć lat budowy

Queensferry Crossing to most wantowy z trzema pylonami o wysokości 207 metrów każdy. Jego całkowita długość wynosi 2,7 km. Kierowcy mają do dyspozycji po dwa pasy jazdy w każdym kierunku. Budowę mostu rozpoczęto we wrześniu 2011 roku.

Nowy most, sfinansowany z pieniędzy publicznych ma zastąpić siostrzaną przeprawę Forth Road Bridge jako główną drogę pomiędzy hrabstwem Fife a Edynburgiem. Co roku przejeżdża nią 24 miliony pojazdów. Stary most dotknęła jednak korozja.

Stary most pozostanie otwarty dla rowerzystów, pieszych i autobusów. Warto pamiętać, że królowa Elżbieta II otworzyła go 5 września 1964 roku, czyli dokładnie 53 lata temu.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane