• rozwiń

Zrezygnowała z pracy w Komisji Europejskiej. Media: była sfrustrowana

Zrezygnowała z pracy w Komisji Europejskiej. Media: była sfrustrowana
Foto: Flickr (CC BY-SA 2.0) Foto: Kristalina Georgieva obejmie funkcję w Banku Światowym

Wiceszefowa KE ds. budżetu Kristalina Georgiewa odchodzi ze stanowiska. Od stycznia będzie prezesem Banku Światowego - poinformowała w piątkowym komunikacie Komisja Europejska. Jak podaje portal Politico, Georgiewa była coraz bardziej sfrustrowana tym, jak KE reagowała na wyzwania takie jak kryzys migracyjny czy Brexit

Bułgarkę w nadzorowaniu unijnego budżetu zastąpi niemiecki komisarz Guenther Oettinger, który teraz odpowiada za gospodarkę cyfrową. Georgiewa starała się o stanowisko sekretarza generalnego ONZ, jednak nie udało się jej go objąć.

Wyzwania UE

- Z wielkim żalem przyjąłem decyzję Kristaliny Georgiewej o rezygnacji z pracy w Komisji Europejskiej. Fakt, że poproszono ją, by została liderem w Banku Światowym, jest potwierdzeniem i uznaniem jej wielu talentów i profesjonalizmu - oświadczył szef KE Jean-Claude Juncker.


Brukselski portal Politico pisze, że Georgiewa była coraz bardziej sfrustrowana tym, jak KE reagowała na wyzwania takie jak kryzys migracyjny czy Brexit. Miały jej również nie odpowiadać metody pracy bardzo wpływowego szefa gabinetu Junckera, Martina Selmayra.

Komisja przekazała informacje o rezygnacji Georgiewej szefowi Parlamentu Europejskiego Martinowi Schulzowi. Bułgarka będzie zajmowała stanowisko w Brukseli do 31 grudnia. Do tego czasu, zgodnie z wolą Junckera, ma współpracować z Oettingerem.

Projekt budżetu

W UE toczą się końcowe prace nad budżetem na przyszły rok. Projekt, który przedstawiła KE, jest obecnie w negocjacjach pomiędzy państwami członkowskimi a PE. Jeśli w ciągu trzech tygodni nie uda się wypracować porozumienia, konieczna będzie nowa propozycja budżetowa ze strony KE.

W związku z odejściem Georgiewej z funkcji bułgarskie władze będą mogły wyznaczyć kandydata na nowego komisarza. Osoba ta będzie musiała przejść przez całą przewidzianą regulacjami unijnymi procedurę, łącznie z przesłuchaniem przed komisją w Parlamencie Europejskim. O tym, jaką tekę otrzyma nowy reprezentant Bułgarii w KE, zdecyduje Juncker.Georgiewa miała spore szanse, by objąć w tym roku stanowisko sekretarza generalnego ONZ, jednak ostatecznie na początku października na to stanowisko wybrany został były premier Portugalii Antonio Guterres.

Bank Światowy

Georgiewa to była ekonomistka Banku Światowego. W poprzedniej kadencji Komisji odpowiadała za pomoc humanitarną. Na obecne stanowisko w Brukseli została mianowana przez bułgarski rząd w ostatnim momencie, po odrzuceniu przez PE pierwszej kandydatki władz w Sofii. Kompetencje, a także płeć sprawiły, że została wysunięta na wysoką funkcję wiceszefowej odpowiadającej za budżet i zasoby ludzkie w KE.

Oenzetowski Bank Światowy, w którego skład wchodzi m.in. Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, zapewnia długoterminowe pożyczki o preferencyjnym oprocentowaniu dla najbardziej potrzebujących krajów. Jego fundusze pochodzą ze składek od ponad 180 państw członkowskich.

Obecnie szefem tej instytucji jest urodzony w Korei Południowej obywatel Stanów Zjednoczonych Jim Yong Kim. Sprawuje on funkcję od 2012 roku.

 

"Bruksela przez wiele lat lekceważyła każdą krytykę integracji":

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane