• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kreml grozi UE palcem: odpowiemy na przedłużenie sankcji

Kreml grozi UE palcem: odpowiemy na przedłużenie sankcji Odtwórz: Kreml grozi UE palcem: odpowiemy na przedłużenie sankcji
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 BiS Foto: Rosja, odpowiadając na sankcje UE, a także USA i Kanady, wprowadziła w sierpniu zeszłego roku zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, UE, Australii, Kanady i Norwegii | Video: Kreml grozi UE palcem: odpowiemy na przedłużenie sankcji

Rosja odpowie na przedłużenie sankcji przez Unię Europejską, stosując zasadę wzajemności - oświadczył w poniedziałek rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow. Dodał, że Kreml uważa sankcje unijne za bezpodstawne i niezgodne z prawem.

Jak mówił Pieskow, Rosja informowała już wcześniej niejednokrotnie, że jej podejście w kwestii sankcji opiera się na zasadzie wzajemności. - To nie Rosja była inicjatorką, ale w tym przypadku, jako że reżim sankcji został przedłużony, będziemy działać na zasadzie wzajemności - oświadczył rzecznik, komentując poniedziałkową decyzję szefów MSZ państw UE o przedłużeniu restrykcji wobec Moskwy.

- Rosja uważa, że sankcje te są nieuzasadnione, niezgodne z prawem - dodał rzecznik Kremla. Ocenił, że sankcje są praktyką, która "szkodzi interesom" nie tylko biznesu działającego w Rosji, ale i interesom krajów, które nałożyły sankcje, "a więc interesom podatników państw europejskich".

Sankcje na dłużej

Ministrowie państw UE zadecydowali w poniedziałek o przedłużeniu sankcji gospodarczych wobec Rosji za wspieranie separatystów na wschodzie Ukrainy. Restrykcje będą obowiązywać do 31 stycznia 2016 roku. Decyzja została podjęta jednomyślnie bez dyskusji. Już w ubiegłym tygodniu ambasadorowie państw UE wstępnie porozumieli się co do przedłużenia sankcji.

Wprowadzone w sierpniu 2014 roku sankcje gospodarcze obejmują ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych, firm naftowych (Rosnieft, Transnieft i Gazprom Nieft) i trzech firm zbrojeniowych (OPK Oboronprom, United Aircraft Corporation i Urałwagonzawod). Wprowadzono też ograniczenia w sprzedaży Rosji zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

Restrykcje miały wygasnąć z końcem lipca, a ich utrzymanie wymagało jednomyślnej decyzji państw członkowskich UE.

Rosja, odpowiadając na sankcje UE, a także USA i Kanady, wprowadziła w sierpniu zeszłego roku zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, UE, Australii, Kanady i Norwegii.

Jeszcze w marcu br. UE powiązała obowiązywanie sankcji gospodarczych wobec Rosji z pełną realizacją porozumienia w sprawie zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie, uzgodnionego w lutym w Mińsku. Porozumienie to jest naruszane; na początku czerwca w Marjince pod Donieckiem doszło do pierwszego od miesięcy poważnego starcia między prorosyjskimi separatystami a oddziałami ukraińskimi. Dlatego - według dyplomatów - UE nie ma powodów, by rozważać łagodzenie sankcji wobec Rosji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Bob 202
Macie te sankcje na własne życzenie, bo nie spełniliście warunków porozumienia. Tak więc możecie tylko odpowiedzieć ,że jesteście "głęboko zaniepokojeni".
 • 3
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane