• rozwiń

Temat: Rubel

Kreml bez podwyżek. Putin zamraża urzędnicze pensje

Kreml bez podwyżek. Putin zamraża urzędnicze pensje
Foto: Flickr (CC BY SA 2.0)/ Pavel Kazachkov Foto: W przyszłym roku podwyżek nie będzie

W 2015 roku kremlowscy urzędnicy nie będą mogli liczyć na podwyżki. Prezydent Rosji Władimir Putin postanowił bowiem, że zamrozi płace dla polityków swojego rządu.

Pensje putinowskich urzędników nie będą podnoszone nawet zgodnie ze wzrostem inflacji. W przyszłym roku, według prognoz rosyjskiego ministerstwa gospodarki, ma ona wynieść 7,5 proc.

Podwyżka co rok

Średnia pensja członków rosyjskiego rządu we wrześniu tego roku wyniosła równowartość niecałych 2 tys. dolarów. To o ponad 18 proc. więcej niż w poprzednim roku. Po powrocie Władimira Putina na Kreml w 2012 roku, jego pracownicy dostawali podwyżki regularnie co roku.

Rosyjska gospodarka w ostatnich latach znacząco spowolniła. W 2013 odnotowano jedynie 1,3-procentowy wzrost, wobec 3,4 proc. w roku poprzednim. W porównaniu z pierwszą dekadą XXI wieku, kiedy wskaźnik wzrostu dochodził nawet do 7 proc., między innymi dzięki wysokim cenom ropy naftowej, jest to spadek szczególnie dotkliwy.

W tym roku sytuacja jest znacznie gorsza - w wyniku zachodnich sankcji wywołanych agresją na Ukrainie. M.in. w ich wyniku rosyjska waluta osiąga rekordowo niskie notowania. Także w skutek czwartkowej decyzji OPEC o utrzymaniu dotychczasowych limitów produkcji ropy rubel odnotowuje dalsze spadki. Ponadto Rosyjskie Ministerstwo ds. Rozwoju Gospodarczego wydało we wtorek oświadczenie, że rosyjska gospodarka jest na skraju recesji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane