• rozwiń

Kraje strefy Schengen chcą zaostrzyć kontrole graniczne. Dla bezpieczeństwa

Kraje strefy Schengen chcą zaostrzyć kontrole graniczne. Dla bezpieczeństwa
Foto: TVN24 Foto: Plany zaostrzenia kontroli granicznych to odpowiedź na zagrożenie terroryzmem

Kraje Unii Europejskiej chcą wprowadzić systematyczne kontrole osób przekraczających zewnętrzną granice strefy Schengen, w tym także obywateli UE. Uzgodnienia w tej sprawie mają zapaść na piątkowym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli.

Plany zaostrzenia kontroli granicznych to odpowiedź na zagrożenie terroryzmem po zamachach w Paryżu w ubiegłym tygodniu. O podjęcie takich działań zwróciła się Francja. - Jest wyraźne oczekiwanie, że Kodeks graniczny Schengen zostanie zrewidowany, by umożliwić bardziej systematyczne kontrole na zewnętrznych granicach - powiedział w czwartek jeden z unijnych dyplomatów.

Kogo to dotyczy?

Projekt dokumentu końcowego, który ma zostać przyjęty w piątek przez szefów MSW, zapowiada, że kraje UE "natychmiast wprowadzą konieczne systematyczne i skoordynowane kontrole na granicach zewnętrznych". Ma to również dotyczyć osób, które korzystają ze swobody przemieszczania się wewnątrz UE.

Według Kodeksu granicznego Schengen systematycznym kontrolom na granicach zewnętrznych poddawani są obywatele krajów spoza UE, a obywatele unijni sprawdzani są tylko pobieżnie. Kraje członkowskie mogą jednak wprowadzić bardziej pogłębione kontrole także osób z paszportami Unii, np. przybywających z określonego kierunku czy państwa, jeżeli uznają, że istnieje jakieś zagrożenie.

Dane osób przekraczających granice mogą być sprawdzane w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS), czyli komputerowej bazie danych o osobach np. objętych zakazem wjazdu czy ściganych listem gończym.

Komisja Europejska wskazuje, że kraje UE w pierwszej kolejności powinny wykorzystać wszystkie możliwości poprawy bezpieczeństwa, jakie dają istniejące przepisy Kodeksu granicznego Schengen.

- Problemem nie jest strefa Schengen, ale to, że kraje członkowskie nie wykorzystują wszystkich narzędzi, które mają zapewnić bezpieczeństwo, jak np. wymiana informacji - ocenił w środę unijny komisarz spraw wewnętrznych Dimitris Awramopulos.

System wymiany danymi pasażerów

Ministrowie mają też rozmawiać o planach utworzenia unijnego systemu wymiany danych pasażerów (PNR), który ma pomóc w walce z terroryzmem i zorganizowaną przestępczością. Eurodeputowani i rządy państw UE prowadzą negocjacje nad przepisami w tej sprawie. Mają one zakończyć się jeszcze w tym roku.

Tematem piątkowych obrad będzie także propozycja Komisji Europejskiej, by zaostrzyć przepisy unijne o broni palnej. Przewidują one m.in. zakaz nabywania niektórych rodzajów broni samopowtarzalnej przez osoby prywatne.

Czeka nas pełzająca śmierć strefy Schengen:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Paul 001
To początek końca eurokołchzu.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Pawel_Nyczaj
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Bundesrepublik
Eurodeputowani i rządy państw UE prowadzą negocjacje nad przepisami w tej sprawie. Mają one zakończyć się jeszcze w tym roku.
To juz mialo byc zrobione wczoraj,albo czekacie na nastepna katastrofe???Jak slysze te slowa negocjacje,rozmowy to sie rzygac chce.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Vinet
Pewne filmy s-f nawiązują do podobnej sytuacji jaką czeka Europa.Powstaną enklawy nowego świata odizolowane od wszystkiego podejrzanego.Państwo islamskie spełnia swe cele ?
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane