• rozwiń

Temat: Wielka Brytania - Unia Europejska

"Mniej mile widziani i cenieni". Potężna grupa osób myśli o opuszczeniu Wielkiej Brytanii

Donald Tusk o możliwym odwróceniu brexitu Odtwórz: Donald Tusk o możliwym odwróceniu brexitu
Donald Tusk o możliwym odwróceniu brexitu "Źródło: tvn24"

Prawie milion obywateli Unii Europejskiej pracujących w Wielkiej Brytanii zamierza wyjechać albo podjęła decyzję o opuszczeniu Wysp - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę KPMG, do którego dotarł "The Guardian". Jak wskazano, w większości chodzi o młode, wysoko wykwalifikowane osoby.

Firma audytorsko-doradcza KPMG przeprowadziła badanie na grupie 2 tysięcy pracowników z Unii Europejskiej pracujących w Wielkiej Brytanii. Jak podano, 55 procent osób z tytułem doktora i 49 procent osób posiadających studia podyplomowe planuje lub rozważa opuszczenie Wysp.

Opierając się na ogólnych wynikach, KPMG szacuje, że chodzi o grupę odpowiadającą 3,1 proc. krajowej siły roboczej. To około milion osób, które widzą swoją przyszłość poza Wielką Brytanią albo rozważa taką możliwość.

Przyszłość po brexicie

Wskazano, że głównymi powodami myśli o wyjeździe jest to, że czują się oni "mniej mile widziani i cenieni" po brexicie, że Wielka Brytania "już nie jest miejscem, które ich przyciągnęło". Popularną odpowiedzią było również to, że są po prostu "proeuropejscy i nie zgadzają się na brexit".

W badaniu podkreślono, że utrata tych osób z rynku pracy dotknie istotnych sektorów, takich jak; inżynieria, budownictwo, nieruchomości, usługi biznesowe, prawo i informatyka. KPMG opisuje osoby, które najprawdopodobniej opuszczą Wyspy jako "niezależne, wymagające, wykształcone i młode".

Dodatkowo, zwraca uwagę 'The Guardian", problem jest szczególnie poważny dla firm, które opierają swoją działalność właśnie na młodych talentach.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane