• rozwiń

Temat: Unia Europejska

Wysokie opłaty za długoterminowy pobyt w Unii Europejskiej

Zasiłki w Niemczech dopiero po 5 latach pobytu Odtwórz: Zasiłki w Niemczech dopiero po 5 latach pobytu
Zasiłki w Niemczech dopiero po 5 latach pobytu "Źródło: tvn24bis"

Jakie prawa zachowają Brytyjczycy po wyjściu z Unii Europejskiej? Czy będą mogli swobodnie pozostać w państwach, gdzie teraz mieszkają? Na dłuższy pobyt wciąż wymagane jest specjalne pozwolenie. A to generuje koszty. Jak wynika z zestawienia duńskiego portalu, za prawo długoterminowego pobytu w niektórych krajach trzeba zapłacić nawet powyżej tysiąca euro.

Na mocy obwiązującego w UE ustawodawstwa rezydenci długoterminowi są traktowani na równi z obywatelami danego państwa członkowskiego pod względem: zatrudnienia, edukacji, przywilejów socjalnych oraz pomocy społecznej. Są również m.in. objęci wzmocnioną ochroną przed wydaleniem z kraju zamieszkania.

Litwa i Dania - te dwa państwa są miejscem, gdzie zdobycie zezwolenia na długoterminowy pobyt generuje najwyższe koszty. Koszty uzyskania pozwolenie na długoterminowy pobyt w Danii wynoszą 5,760 koron duńskich, czyli ponad 3,2 tys. zł - wynika z zestawienia portalu CupoNation.

Prawo pobytu

Dania wybija się także spośród swoich sąsiadów. Aplikacja o pobyt długookresowy w Szwecji kosztuje około 1 tys. koron szwedzkich (ok. 420 zł), podobnie w Norwegii - 2,1 tys. koron norweskich, czyli ok. 900 zł - podaje duński portal.

Do pierwszej trójki państw, gdzie uzyskanie dokumentów jest najdroższe, wchodzi w zestawieniu jeszcze Grecja. Za pozwolenie na długoterminowy pobyt trzeba zapłacić 616 euro (2,5 tys. zł).

W tym zestawieniu Polska plasuje się dość wysoko, zajmując 9. miejsce spośród państw UE. Uzyskanie "zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej" to wydatek rzędu 690 zł (na co składa się opłata skarbowa: 640 zł plus płata za wydanie karty pobytu: 50 zł.)

Dla porównania, najtaniej o wizę można ubiegać się na Węgrzech, gdzie dokumenty kosztują 1 tys. forintów (130 zł) - wynika z zestawienia.


874006ca-75af-438d-8c8d-9809a964270d.jpg

Inne kryteria

Kryteria, które musi spełnić osoba ubiegająca się o pozwolenie na długoterminowy pobyt są zróżnicowane w poszczególnych krajach. Szczególnie, jeśli chodzi o okres pobytu lub pracy w danym kraju, żeby upragnioną wizę uzyskać. Zgoda na długoterminowy pobyt uzależniona bywa od wieku, odpowiedniej znajomości języka, zatrudnienia i przeszłości kryminalnej (a raczej jej braku).

Po tym, jak parlament w Kopenhadze jeszcze bardziej zaostrzył swoje wymagania wobec zagranicznych gości, żądając, żeby przed otrzymaniem wizy mieszkali w Królestwie co najmniej 8 lat, Dania stała się najbardziej restrykcyjnym krajem w Europie, jeśli chodzi o tę kwestię - podaje portal thelocal

Dla przykładu, żeby ubiegać się o status długoterminowego rezydenta UE w Polsce, trzeba m. in. mieszkać w kraju legalnie od co najmniej 5 lat oraz przedstawić dokumenty potwierdzające zatrudnienie i fakt bycia ubezpieczonym.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane