• rozwiń

Temat: Ukraina

Ukraina walczy z korupcją. OECD chwali i gani Kijów

Ukraina walczy z korupcją. OECD chwali i gani Kijów
Foto: sxc.hu Foto: OECD chwali chęć zwalczania plagi korpucji przez władze w Kijowie

Walka z korupcją na Ukrainie nie przyniosła na razie konkretnych rezultatów - oceniła w czwartkowym raporcie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Chwali ona jednak chęć zwalczania tej plagi przez władze w Kijowie.

Odnotowano "znaczny postęp w polityce antykorupcyjnej rządu, reformach prawnych i instytucjonalnych", ale "na razie nie udało się osiągnąć konkretnych rezultatów poza reformami prawnymi" - napisała OECD w komunikacie.

Obawy

Organizacja dodała, że "Ukraina powinna wdrożyć swe nowe przepisy antykorupcyjne i natychmiast postawić przed sądem osoby skorumpowane".

Reformom nie towarzyszyło na razie ich zdecydowane wprowadzanie w życie - twierdzi OECD. Wyraziła zaniepokojenie z powodu "braku procedur wobec skorumpowanych przedstawicieli dawnej ekipy rządzącej" i wyjaśniła, że chodzi głównie o te osoby, których aktywa przetrzymywane w krajach OECD zostały zamrożone.

Obawy OECD budzi też "rozprzestrzenianie się korupcji w nowym rządzie". Organizacja zaleciła ukraińskim władzom różne kroki, które mają temu przeciwdziałać.

Nowy prozachodni rząd na Ukrainie, który doszedł do władzy po obaleniu prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza, ogłosił, że walka z szerzącą się w kraju od lat korupcją będzie jednym z jego priorytetów. - Powszechna korupcja była jednym z czynników, które wywołały zmianę władzy na Ukrainie w 2014 roku. Nowa administracja zaangażowała się w walkę z korupcją, co w kontekście obecnego kryzysu ekonomicznego i konfliktu na wschodzie kraju jest ambitnym wyzwaniem - czytamy w komunikacie OECD.

Program pomocowy

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powołał w czwartek 35-letniego prawnika Artema Sytnyka na stanowisko dyrektora Narodowego Biura Antykorupcyjnego, które powstaje na mocy ustaw antykorupcyjnych, uchwalonych przez parlament w Kijowie jesienią 2014 roku.

Z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej Ukrainy w marcu Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdził pomoc dla tego kraju w formie czteroletniego programu rozszerzonego finansowania EFF w wysokości 17,5 mld dolarów. Warunkiem realizacji programu pomocowego, który ma zapewnić przywrócenie stabilności makroekonomicznej i wzrostu gospodarczego, jest wprowadzenie przez Kijów reform gospodarczych i administracyjnych, w tym walka z korupcją.

Jak pisze AFP, od początku walk na wschodzie Ukrainy w przemyśle ciężkim, na którego kondycję wpłynęły obniżki cen stali, produkcja spadła o jedną piątą, podczas gdy hrywna straciła dwie trzeci wartości w stosunku do dolara.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
banderland
ukraina walczy też z opozycją ! W ostatnich dniach zastrzelono dwóch opozycjonistów a wcześniej kilku "popełniło samobójstwo"! Pewnie poszli w ślady Leppera i Petelickiego, którzy też "popełnili samobójstwo" !!
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
andrzej_buras
Organizacja dodała, że "Ukraina powinna wdrożyć swe nowe przepisy antykorupcyjne i natychmiast postawić przed sądem osoby skorumpowane".Poroszenko Jajceniuk Turczynow w kryminale ? SZOK
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane