• rozwiń

Fundacja miliardera przeznacza fortunę na walkę z koronawirusem

Jak minimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem? Odtwórz: Jak minimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem?
Jak minimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem? "Źródło: Fakty TVN"

Fundacja Billa i Melindy Gatesów oraz dwie inne duże organizacje charytatywne we wtorek zobowiązały się do przekazania 125 milionów dolarów na walkę z koronawirusem. Niebawem może być również gotowy projekt domowych testów, finansowany przez fundację Gatesów.

Badanie, na podstawie wymazu z nosa, ma - w ciągu maksymalnie dwóch dni - wskazać, czy dana osoba została zakażona koronawirusem. Wyniki jednocześnie będą udostępniane przedstawicielom służby zdrowia, którzy powiadomią pacjentów z wynikiem pozytywnym.

Urzędnicy będą również zachęcać zakażonych do wypełnienia kwestionariusza internetowego i przekazania informacji o ostatnich miejscach pobytu. Umożliwi to zidentyfikowanie i powiadomienie innych osób, mogących wymagać badania lub poddania kwarantannie - poinformowała gazeta.

- Chociaż jest jeszcze wiele do zrobienia, to rozwiązanie ma ogromny potencjał, aby odwrócić bieg epidemii - zapewnił rozmowie z dziennikiem "Seattle Times" Scott Dowell, który w Fundacji Billa i Melindy Gatesów odpowiada za działania w zakresie walki z nowym koronawirusem.

RAPORT O KORONAWIRUSIE TVN24.PL

Domowe testy

Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy z testów skorzystają pierwsi pacjenci. Fundacja chce najpierw przygotować oprogramowanie pomocnicze i opracować ostateczny kwestionariusz dla osób, które zamówią testy. Szacunki Fundacji zakładają, że dziennie będzie można przeprowadzić do 400 testów - wskazał Dowell.

Zaznaczył, że z perspektywy fundacji jedną z najważniejszych rzeczy jest identyfikacja nosicieli wirusa, aby umożliwić ich bezpieczną izolację i leczenie, ale także identyfikację wszystkich osób, z którymi się kontaktowali.

Projekt domowych testów w kierunku Covid-19 powstał na bazie dwuletniego projektu badawczego realizowanego na Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle w północno-zachodniej części USA, który miał śledzić rozprzestrzenianie się chorób takich jak grypa.

Fundacja Gatesów ogłosiła niedawno, że przeznacza pięć milionów dolarów na walkę z koronawirusem w rejonie Seattle, z czego znaczna część zostanie przeznaczona na testy i analizy. Scott Dowell zaznaczył, że program może zostać rozszerzony na cały stan Waszyngton, a następnie resztę kraju.

Środki na walkę z koronawirusem

Ponadto Fundacja Billa i Melindy Gatesów oraz dwie inne duże organizacje charytatywne we wtorek zobowiązały się do przekazania 125 milionów dolarów na przyspieszenie prac nad leczeniem koronawirusa. Z Fundacji Gatesów na ten cel ma popłynąć około 50 milionów dolarów.

Środki mają pomóc w pracach nad lekami, które będzie można od razu zastosować do leczenia pacjentów zakażonych kornawirusem.

"Wirusy takie jak Covid-19 rozprzestrzeniają się szybko, a rozwój szczepionek i metod leczenia, które mają je powstrzymać pojawiają się powoli" - powiedział, cytowany w stanowisku, dyrektor generalny Fundacji Billa i Melindy Gatesów Mark Suzam.

"Jeśli chcemy uchronić świat przed epidemiami, takimi jak Covid-19, szczególnie najbardziej narażonych, musimy znaleźć sposób na przyspieszenie badań. Wymaga to od rządów, prywatnych przedsiębiorstw i organizacji dobroczynnych szybkiego działania w celu sfinansowania badań" - dodał.

Bill Gates jest na drugim miejscu na liście najbogatszych osób na świecie. Według zestawienia przygotowywanego przez agencję Bloomberg, jego majątek jest szacowany na 106 miliardów dolarów.


 
Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane