• rozwiń

Wiceprezes Samsunga nie trafi do aresztu. Jest decyzja sądu

Foto: EPA/YONHAP Foto: Sąd w Seulu odrzucił wniosek o areszt dla wiceprezesa południowokoreańskiego koncernu Samsung Electronics Li Dze Jonga

Sąd w Seulu odrzucił w środę wniosek prokuratury o areszt dla wiceprezesa południowokoreańskiego koncernu Samsung Electronics Li Dze Jonga wydany w związku z zarzutami o udział w skandalu korupcyjnym, który doprowadził do impeachmentu prezydent Park Geun Hie.

Jak informował w poniedziałek specjalny prokurator badający tę sprawę, Li Dze Jong (Lee Jae-Yong) jest oskarżony o przekazanie ponad 36 mln dol. łapówek Czoi Sun Sil - przyjaciółce odsuniętej od urzędu prezydent. Czoi jest obecnie sądzona za wykorzystywanie swych relacji z prezydent Park, by wyłudzać astronomiczne sumy od czołowych południowokoreańskich koncernów.

W odrzuconym przez sąd nakazie aresztowania podano również, że Li jest oskarżony o malwersacje oraz krzywoprzysięstwo. Samsung Electronics oświadczył, że nie przyjmuje oskarżeń wobec Li.

Problemy Park Geun Hie

W ostatnim czasie Koreą Południową wstrząsnął głęboki kryzys polityczny wywołany aferą dotyczącą wykorzystywania wpływów przez 40-letnią Czoi. Utworzone przez nią prywatne fundacje otrzymywały miliony dolarów od południowokoreańskich koncernów.

9 grudnia 2016 roku południowokoreański parlament zagłosował za impeachmentem pani prezydent. Park została zawieszona w obowiązkach, a Trybunał Konstytucyjny Korei Południowej bada, czy były wystarczające podstawy do wszczęcia procedury odsunięcia jej od władzy.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane