• rozwiń
  • WIG20 2252.50 -0.13%
  • WIG30 2552.69 +0.04%
  • WIG 59328.47 +0.23%
  • sWIG80 11558.71 +0.12%
  • mWIG40 3785.38 +0.69%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:42

Dostosuj

Kopacz o utrzymaniu sankcji wobec Rosji: Unia zdała sprawdzian

Kopacz o utrzymaniu sankcji: Unia zdała sprawdzian Odtwórz: Kopacz o utrzymaniu sankcji: Unia zdała sprawdzian
Foto: PAP/ Radek Pietruszka | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: W czwartek wieczorem przywódcy państw UE zapowiedzieli, że kontynuacja sankcji gospodarczych wobec Rosji będzie powiązana z pełnym wdrożeniem porozumienia o zawieszeniu broni z Mińska. To w praktyce oznacza przedłużenie sankcji przynajmniej do końca 2015 roku | Video: Kopacz o utrzymaniu sankcji: Unia zdała sprawdzian

Unia Europejska zdała sprawdzian, jakim było zachowanie solidarności w sprawie utrzymania sankcji wobec Rosji - oceniła w piątek premier Ewa Kopacz po zakończeniu unijnego szczytu w Brukseli.

- Bardzo się cieszę, że udało nam się utrzymać solidarność Unii Europejskiej wobec polityki dotyczącej sankcji wobec Rosji. To jest wielki sprawdzian i ten sprawdzian UE zdała - powiedziała Kopacz dziennikarzom.

Wspólne zdanie

W czwartek wieczorem przywódcy państw UE zapowiedzieli, że kontynuacja sankcji gospodarczych wobec Rosji będzie powiązana z pełnym wdrożeniem porozumienia o zawieszeniu broni z Mińska. To w praktyce oznacza przedłużenie sankcji przynajmniej do końca 2015 roku. Zapis ten rekomendowali pozostałym przywódcom niemiecka kanclerz Angela Merkel, prezydent Francji Francois Hollande oraz przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

- Tę zgodę uzyskaliśmy dzięki mozolnej pracy nie tylko Niemców i Francuzów. Również nasze spotkania w obrębie Grupy Wyszehradzkiej, gdzie docieraliśmy nasze stanowiska, i to, że nie było sprzeciwu, by ten zapis był bardzo konkretny i bez sprzeciwu został przyjęty w konkluzjach - to jest wynik kilku tygodni pracy przed posiedzeniem Rady Europejskiej - powiedziała Kopacz.

Oceniła też, że strategia dotycząca konfliktu na Ukrainie "jest równie ważna jak to, co się dzieje na południu" od UE. - Zarówno we wschodniej części Europy, jak i na południu musimy być bardzo aktywni - podkreśliła.

Sukces Polski?

Kopacz pozytywnie oceniła też decyzje szczytu UE dotyczące unii energetycznej. Jak podkreśliła, ważne dla Polski było przyjęcie szczególnego zapisu w dokumencie końcowym szczytu o przejrzystości kontraktów o dostawach gazu, zarówno międzyrządowych, jak i komercyjnych. - I to się również udało - podkreśliła.

Unia energetyczna ma m.in. pomóc zmniejszyć zależność UE od zewnętrznych źródeł energii. Inicjatywa nabrała szczególnego znaczenia w obliczu napiętych relacji z Rosją i kryzysu na Ukrainie.

Kontrowersje wywoływała propozycja, by umowy gazowe były kontrolowane przez Komisję Europejską pod kątem zgodności z prawem UE. Ostatecznie szczyt zgodził się na zapis mówiący o potrzebie zapewnienia pełnej zgodności z prawem UE wszystkich porozumień związanych z zakupem gazu od zewnętrznych dostawców, zwłaszcza przez "wzmocnienie transparentności takich porozumień".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane