• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-16 17:15

Dostosuj

Temat: Niemcy. Stosunki międzynarodowe

Kłopot kanclerz Merkel. Konserwatyści nie chcą pomagać Grecji

Kłopot kanclerz Merkel. Konserwatyści nie chcą pomagać Grecji
Foto: Bundestag Foto: Grupa konserwatystów wzywa członków Bundestagu do zajęcia twardego stanowiska w sprawie przedłużenia pożyczki dla Grecji

Grupa konserwatystów z niemieckiej koalicji rządzącej, na czele której stoi kanclerz Angela Merkel, wzywa członków Bundestagu do zajęcia twardego stanowiska w sprawie przedłużenia pomocy dla Grecji, poinformował w środę "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ).

Niemiecki minister finansów, Wolfgang Scheauble skierował pismo do marszałka niższej izby parlamentu z prośbą o głosowanie jeszcze w tym tygodniu kwestii przedłużenia pomocy finansowej dla Grecji.

Obawy

Grupa konserwatystów z chadecji (CDU), o której pisze "FAZ", składa się z polityków, którzy już w przeszłości wyrażali swój sprzeciw dla ratowania Grecji niemieckimi pieniędzmi. Także teraz publicznie ostrzegają przed zbytnią pobłażliwością dla Aten, podkreślając wątpliwości co, do przedłużenia "umowy kredytowej".

- Proste przedłużenie programu pomocowego bez dodatkowych zabezpieczeń oznacza, że świadomie zgadzamy się na dalsze wyrzucanie ogromnych pieniędzy - ostrzegają w piśmie skierowanym do parlamentarzystów, Kurt Lauk, przewodniczący rady gospodarczej CDU oraz Wolfgang Steiger, sekretarz generalny partii.

W oddzielnym artykule, opublikowanym we wtorek w "Handelsblatt", konserwatywny bawarski polityk David Bendels prosi parlament o odrzucenie przedłużenia pomocy finansowej dla Grecji.

- To zdrada niemieckiego podatnika - twierdzi parlamentarzysta. Konserwatywna grupa dodatkowo sprzeciwia się dalszemu pozostawaniu Grecji w strefie euro.

Jak pisze Reuters, konserwatyści stanowią mniejszość w rządzącej koalicji CDU/CSU-SPD, która ma bezpieczną większość w Bundestagu. W posiadaniu koalicji są 504 mandaty na 631.


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane