• rozwiń

Unia ostrzega przed cyberatakami. Przełomowy rok wyborczy dla Wspólnoty

Unia ostrzega przed cyberatakami. Przełomowy rok wyborczy dla Wspólnoty
Foto: The European Parliament Foto: Julian King ostrzegł przed atakami hakerów i ich wpływem na wybory

Cyberterroryści mogą planować wpływ na wynik wyborów we Francji i Niemczech - ostrzegł unijny komisarz ds. bezpieczeństwa Julian King. Jak pisze agencja Bloomberg, ze względu na wybory ten rok może okazać się przełomowy dla Wspólnoty.

Szykują się ważne wybory w Unii Europejskiej. We Francji prawicowa Marine Le Pen ma ambicje, by stać się prezydentem, w Niemczech kanclerz Angela Merkel stara się o reelekcję. Ale wybory odbędą się także w Holandii i Czechach.

Jak podkreślił komisarz UE ds. bezpieczeństwa Julian King, w tym kontekście ważne jest, by rządy wzmocniły obronę przed zagrożeniami internetowymi ze strony cyberprzestępców.

Rok wyborczy

- Niepokojące dla UE, gdzie szykuje się kilka krajowych wyborów w tym roku, są nowo odkryte możliwości cyberataków, które mogą być użyte do manipulowania procesów demokratycznych - ocenił King w przemówieniu na Uniwersytecie Oksfordzkim w piątek. 

Jego zdaniem, łatwo fałszywy e-mail włożony między tysiące wyciekłych przez WikiLeaks może mieć ogromny wpływ na opinię publiczną.

Amerykańskie służby bezpieczeństwa oskarżają rosyjskich hakerów o wpływ na wynik wyborów prezydenckich, a z kolei Unia Europejska podejrzewa ich także o wpływ na kształtowanie opinii publicznej w Wielkiej Brytanii i w Holandii. A w tym roku cztery państwa UE szykują się do  wyborów.

King przestrzegł, że cyberprzestępcy to nie tylko działający dla korzyści finansowych  hakerzy wykorzystujący złośliwe oprogramowanie, infekcje i wirusy w mailach czy załącznikach. Jego zdaniem to także hakerzy na usługach państwa, stosowani tak samo jak cenna broń, której można się wyprzeć.

 

"To będzie korekta a nie rozpad". Optymistyczna prognoza przyszłości UE:


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
andrzej_buras
Unia ostrzega przed cyberatakami. Przełomowy rok wyborczy dla Wspólnoty Snowden ma rację ujawniając że USA szpieguje wszystkich przez 24 godziny na dobę piorąc mózgi jeśli takowe w Europie posiadają
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Beatahkw4
zamiast użalać się nad sobą, należałoby pójść po rozum do głowy i sięgnąć po antyhaking. Swoją drogą nasi wschodni sąsiedzi do swoich największych osiągnięć - obok rakiet, szampana "Igristoje" i baletu - mogą śmiało dorzucić hakerstwo
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane