• rozwiń
  • WIG20 2147.74 -0.56%
  • WIG30 2429.29 -0.57%
  • WIG 56530.54 -0.64%
  • sWIG80 11476.79 +0.27%
  • mWIG40 3598.04 -0.87%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:19

Dostosuj

Kolekcja Rockefellerów trafi pod młotek. Szykuje się "aukcja stulecia"

Aukcja zabytkowych i luksusowych mebli z hotelu Ritz Paris Odtwórz: Aukcja zabytkowych i luksusowych mebli z hotelu Ritz Paris
Aukcja zabytkowych i luksusowych mebli z hotelu Ritz Paris "Źródło: tvn24bis"

Legendarna kolekcja impresjonistów, mebli i dzieł sztuki zgromadzona przez miliarderów Peggy i Davida Rockefellerów ulegnie rozproszeniu. Dom Christie's zapowiada, że "aukcja stulecia" odbędzie się w maju w Nowym Jorku. Kolekcję wycenia się na 600 milionów dolarów.

Na licytację wystawionych zostanie 1600 dzieł sztuki, bibelotów, mebli, obrazy Picassa, Gauguina, Moneta.

Wielkie wydarzenie

- Sprzedaż kolekcji Peggy i Davida Rockefellerów to wielkie wydarzenie na rynku dzieł sztuki. Podczas swego całego życia małżeństwo to, o bardzo zdecydowanych gustach, gromadziło wzorcową kolekcję, jednocześnie impresjonistyczną, nowoczesną i klasyczną - powiedział szef francuskiego oddziału Christie's Francois de Ricqles.

Kolekcja spadkobierców całej dynastii amerykańskich miliarderów może pobić światowy rekord ustanowiony w Paryżu w 2009 roku sprzedażą arcydzieł zebranych przez światowej sławy projektanta mody Yves Saint Laurenta i jego partnera życiowego Pierre'a Berge, ocenianą na 484 mln dolarów.

Według de Ricqles kolekcja zbierana całe życie i odziedziczona po poprzednich pokoleniach Rockefellerów to największa na świecie kolekcja prywatna wystawiona na aukcję.

Jedną z gwiazd na licytacji ma być obraz z początków okresu różowego Pabla Picassa "Młoda dziewczyna z koszem kwiatów" z 1905 roku, którego wartość szacunkowa wynosi 100 mln dolarów. Od piątku do środy 21 marca płótno razem z około 300 innymi dziełami wystawiane jest w ramach przedaukcyjnej prezentacji kolekcji w Paryżu. Do tej pory od pół wieku nie opuszczało nowojorskiej siedziby kolekcjonerów.


W Paryżu w domu Christie's wystawiono też "Regaty w Grandcamp" Georges'a Seurat z 1885 roku z ceną szacunkową 20 mln dolarów, jedną z realistycznych kompozycji kwiatowych malowanych w późnym okresie twórczości przez Edouarda Maneta z 1882 roku, ukazującą gałązki białego bzu i róże w kryształowym wazonie na nóżkach, szacowaną na 7-10 mln, a także płótno Eugene'a Delacroix z 1862 roku "Tygrys bawiący się żółwiem".

W kolekcji Rockefellerów znajdują się także "Odaliska z magnoliami" Henri Matisse'a z 1923 roku, szacowana na 50 mln dolarów, kwitnące nenufary Claude'a Moneta z 1914 roku, a także chińskie siedemnastowieczne cesarskie brązy.

Pierwszy przedaukcyjny pokaz odbył się w listopadzie w Hongkongu, w centrum azjatyckiego rynku dzieł sztuki, gdyż rodzina Rockefellerów miała z Azją związki w kategoriach biznesowych i kolekcjonerskich. Azję obejmowała też swoją działalnością filantropijną: pomagała w utworzeniu Pekińskiego Zjednoczonego Kolegium Medycznego oraz w doskonaleniu chińskiego systemu opieki zdrowotnej. Kolekcjonerskie pasje miliarderów zaowocowały również stworzeniem w 1929 roku podstaw Towarzystwa Azjatyckiego w Nowym Jorku i jego muzeum.

Wnuk architekta amerykańskiej filantropii

David Rockefeller, który zmarł w zeszłym roku w wieku 101 lat, był patriarchą licznej rodziny. Z żoną Peggy miał sześcioro dzieci, a sam był ostatnim z wnuków Johna D. Rockefellera seniora, założyciela koncernu Standard Oil. Według historyka rodziny Petera Johnsona, senior John D. Rockefeller, uznawany za najbogatszego człowieka w historii świata, stał się razem ze szkocko-amerykańskim przemysłowcem Andrew Carnegie architektem amerykańskiej filantropii.

David i Peggy kontynuowali działania filantropijne, również we Francji. Finansowali odrestaurowanie rodzinnego domu Pasteura, odbudowę zniszczonej bombardowaniami gotyckiej katedry w Reims, a także renowację pałaców w Wersalu i Fontainebleau.

David Rockefeller żywił przekonanie, że "na tych, którzy najbardziej korzystają z (...) systemu gospodarczego, spoczywa obowiązek odwdzięczania się w znaczący sposób całemu społeczeństwu".

Zysk ze sprzedaży kolekcji ma być przeznaczony m.in. na Uniwersytet Harvarda, regionalny park w Maine i stowarzyszenie obrony farmerów amerykańskich.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane