• rozwiń

Biznesowi giganci dzielą się zyskiem z uchodźcami

Animowany klip kampanii "Jaśniejsza przyszłość dla uchodźców" Odtwórz: Animowany klip kampanii "Jaśniejsza przyszłość dla uchodźców"
Foto: UNHCR/Warrick Page | Video: Ikea Foundation Foto: UNHCR przeznaczy środki na zapewnienie oświetlenia w obozach dla uchodźców | Video: Animowany klip kampanii "Jaśniejsza przyszłość dla uchodźców"

Nawet po kilka tysięcy uchodźców żyje w specjalnych obozach, gdzie namioty zastąpiły domy. Zimno, wilgoć, brak światła to ich codzienność. Problem dostrzegły wielkie korporacje, które postanowiły dołożyć swoją cegiełkę do pomocy tym, którzy musieli opuścić swoje ojczyzny.

UNHCR, czyli Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców jest agendą ONZ, która prowadzi działania na rzecz ochrony uchodźców na świecie. Szwedzki sklep meblowy zadeklarował, że przeznaczy na rzecz UNHCR 1 euro od każdego produktu typu LED sprzedanego między 29 listopada a 19 grudnia. Ten dochód zostanie przeznaczony na zapewnienie światła oraz energii z odnawialnych źródeł rodzinom, które żyją w obozach dla uchodźców.

Nie pierwszy taki projekt

Szwedzki gigant meblowy współpracował już wcześniej UNHCR. Od 2010 roku przeznaczył przeszło 166 mln dol. na działalność charytatywną - podaje organizacja.Wcześniej, IKEA zaprojektowała specjalny kompaktowy schron dla uchodźców, który miał być alternatywą dla namiotów. „Better Shelter” to lekki, składany dom o powierzchni ok. 17 m2, który pomieści pięcioosobową rodzinę. Tysiące takich schronów zostało dostarczonych do obozów UNHCR m.in. w Grecji, Czadzie i Iraku.

Światło dla obozowej przedsiębiorczości

Kampania „Jaśniejsza przyszłość dla uchodźców” będzie trwała trzy tygodnie w 40 krajach. W zeszłym roku, podczas podobnej akcji zebrano 11,6 mln dol.

https://twitter.com/UN_Radio/status/668834460088012801{{/HTML}

Zagwarantowanie światła w obozach dla uchodźców ma umożliwić nie tylko codzienne funkcjonowanie, ale także podejmowanie prac chałupniczych oraz prowadzenie drobnej działalności zarobkowej.

"Zapewnienie przyjaznego dla środowiska oświetlenia może znacząco wpłynąć na poprawę jakości życia uchodźców. Lampy solarne pozwalają dziewczętom i chłopcom uczyć się po zmroku, poprawiając ich wyniki w szkole. Solarne latarnie uliczne poprawiają bezpieczeństwo na terenie obozów, a także umożliwiają większą aktywność społeczną. Dobre oświetlenie pozwala także uchodźcom na prowadzenie działalności zarobkowej wieczorami, takiej jak tkanie, szycie czy prowadzenie małych sklepów lub kiosków" - czytamy na stronie szwedzkiego producenta.

Od firmy odzieżowej nie tylko swetry

Inditex, czyli firma odzieżowa pochodząca z Hiszpanii (jej flagową marką jest Zara, ale też Pull&Bear, Bershka, Stradivarius czy Massimo Dutti) także idzie w kierunku tzw. społecznej odpowiedzialność biznesu. Odzieżowy gigant zrewidował swoje działania i na początku tego roku wydał zakaz sprzedaży produktów z wełny typu angora - z uwagi na wątpliwości związane z dobrem zwierząt. Zalegające w magazynach i sklepach wyroby zdecydowano się przekazać uchodźcom. Łącznie ofiarowano 20 tys. produktów.

Wcześniej, w 2013 i 2014 roku hiszpańska firma odzieżowa przekazała 1 mln euro na projekt Médecins Sans Frontières - Lekarze bez Granic, który swoją opieką objął syryjskich uchodźców przebywających w tureckiej prowincji Kills. Oprócz pierwszej pomocy medycznej MSF zapewniało także pomoc psychologiczną, jak i pomoc humanitarną oraz transport pacjentów ze szpitala w syryjskim Aleppo.

Według danych Inditex do 2014 roku udało się odbyć ponad 31 tys. konsultacji medycznych, 4 448 indywidualnych konsultacji psychologicznych. Projekt objął swoją opieką ponad 35 tys. uchodźców.

Inne firmy także dzielą się zyskiem

Europa walczy, by sprostać z wyzwaniami największego kryzysu migracyjnego od II wojny światowej. Ponad 850 tys. osób przemierzyło Morze Śródziemne, uciekając przed skutkami wojny.

IKEA nie jest jedyną korporacją, która przeznaczyła miliony na ratowanie uchodźców. Firmy takie jak: Google, Goldman Sachs, Volkswagen, Ericsson, Volvo, H&M czy Brown Forman także wsparły UNHCR lub inne organizacje o podobnym działaniu.

Według danych UNHCR w bieżącym roku do Europy dotarło przez Morze Śródziemne 322 500 uchodźców i imigrantów, a co najmniej 2600 tej podróży nie przeżyło. Około 115 tys. dotarło do Włoch (stan z 31 sierpnia), 204 954 do Grecji (stan z 28 sierpnia), 94 na Maltę (maltańskie dane z 31 sierpnia) i 1 953 do Hiszpanii (hiszpańskie dane oficjalne z 31 lipca). Są to głównie Syryjczycy (49 proc.), Afgańczycy (12 proc.), Erytrejczycy (9 proc.), Nigeryjczycy (4 proc.) i Somalijczycy (3 proc.).

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) przewiduje, że do końca bieżącego roku przez Morze Śródziemne dotrze do Europy ok. 700 tys. migrantów, a przynajmniej drugie tyle - w roku 2016.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane