• rozwiń

Temat: USA. Gospodarka

Kobieta trafi na amerykański banknot

Kobieta trafi na amerykański banknot
Foto: pixabay.com/CC0 Public Domain Foto: Wizerunek kobiety ma trafić na 10-dolarowy banknot

Amerykańska sufrażystka Susan B. Anthony, walcząca o zniesienie niewolnictwa Harriet Tubman, żona prezydenta USA Eleanor Roosevelt, a może Rosa Parks, która stała się symbolem walki z segregacja rasową? To właśnie te kobiety mają największe szanse na to, aby ich wizerunek trafił na 10-dolarowy banknot.

"Washington Post" podaje, że administracja prezydenta USA Baracka Obamy podjęła decyzję, że banknot z wizerunkiem kobiety trafi do obiegu już w 2020 roku. To właśnie wtedy będzie wypadała równa 100 rocznica od przegłosowania 19. poprawki amerykańskiej konstytucji, która dała kobietom w Stanach Zjednoczonych prawo do głosowania.

Początek dyskusji

Według informacji gazety amerykański Departament Skarbu ma rozpocząć intensywną kampanię m.in. za pośrednictwem mediów społecznościowych, która będzie dotyczyć tego, która z zasłużonych Amerykanek powinna znaleźć się na banknocie.

- Amerykański pieniądz świadczy o tym kim jesteśmy i co reprezentujemy jako naród - powiedział Jack Lew, sekretarz skarbu.

Debata na temat tego, kto powinien być trafić na nowy 10-dolarowy banknot może stać się częścią szerszej dyskusji o postępie społecznym i gospodarczym kobiet. Szczególnie, że wybór tylko jednej postaci oznacza konieczność kompromisu.

List dziewczynki

Dyskusję nad wprowadzeniem wizerunku kobiety wywołał list 9-letniej dziewczynki do Baracka Obamy. Sofia z Massachusetts napisała do prezydenta wiadomość, w której zastanawiała się dlaczego na żadnym z amerykańskich banknotów ani na żadnej monecie nie można zobaczyć wizerunku kobiety, tylko samych mężczyzn.

Prezydent podziękował dziewczynce za list, a następnie stwierdził, że pomysł jest "całkiem dobry". Wywołało to dyskusję, a w internecie powstało głosowanie na kobiety, które mogłyby znaleźć się na banknocie 20-dolarowym. Dziś zdobi podobizna prezydenta Andrew Jacksona, który zdaniem organizatorek głosowania nie zasłużył na takie wyróżnienie.

Akcję #WomenOn20s (kobieta na 20-dolarówce - red.) wsparła w sieci m.in. aktorka Susan Sarandon i wielu innych internautów.

Jednak teraz mówi się, że kobieta trafi na banknot 10-dolarowy. Obecnie widnieje na nim wizerunek Alexandra Hamiltona, czyli twórcy amerykańskiej waluty i jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Jak podaje „Washington Post” 10-dolarowy banknot jest jednym z najczęściej używanych przez Amerykanów. W obiegu jest blisko 2 mld takich banknotów.

Nie pierwsza

Jeśli któraś z kandydatek trafi na 10-dolarowy banknot nie będzie pierwszą kobietą, która została uhonorowana takim zaszczytem. Warto przypomnieć, że pod koniec XIX wieku na 1-dolarowym certyfikacie srebra znajdował się wizerunek Marthy Washington, żony pierwszego prezydenta USA.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane