• rozwiń

Pomysł na "frankowiczów", nalot na siły ukraińskie. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Pomysł na "frankowiczów", nalot na siły ukraińskie. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat
Foto: tvn24 Foto: Co z tym frankiem? Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Dzisiaj na antenie TVN24 Biznes i Świat porozmawiamy o propozycjach KNF dla "frankowiczów". Na czym polega? Przez cały dzień będziemy też śledzili sytuację na wschodniej Ukrainie, gdzie separatyści mobilizują dodatkowe siły wojskowe. Wieczorem, o 20.30, gościem TVN24 Biznes i Świat będzie Jacek Rostowski.

Przewalutowanie - jak mówił szef KNF Andrzej Jakubiak - powinno być jednorazowe i dobrowolne; obie strony, zarówno kredytobiorcy, jak i banki, powinny się ze sobą dogadać. - Strony muszą dojrzeć do tego, że taką transakcję chcą zawrzeć - powiedział. Dodał, że ma nadzieję, że banki to zrozumieją.

- Bierzemy wartość zadłużenia we frankach szwajcarskich i tę wartość przeliczamy po aktualnym średnim kursie NBP - mówił. Następnie - dodał - kredyt dzieli się na dwie części: kredyt zabezpieczony hipotecznie i kredyt niezabezpieczony hipotecznie.

Sytuacja na Ukrainie

Będziemy się też przyglądali sytuacji na Ukrainie. Rosyjskie media twierdzą, że separatyści przeprowadzili pierwszy nalot na siły ukraińskie. Według agencji TASS Zacharczenko oznajmił, że separatyści "zamierzają zmobilizować potrzebną liczbę ludzi, żeby doprowadzić liczebność ich armii do 100 tys. ludzi". Agencja Interfax, także powołując się na przywódcę DRL, precyzuje, że w skład połączonych sił separatystycznych republik - donieckiej i ługańskiej - może wejść do 100 tys. ludzi.

O planach tych Zacharczenko poinformował kontrolowaną przez separatystów agencję prasową DAN.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Andrij Łysenko ocenił, że zapowiedzi te mogą wskazywać, iż separatystom walczącym z ukraińskimi siłami na wschodzie kraju brakuje ludzi.

- Są informacje, że główny bojownik Zacharczenko ogłosił powszechną mobilizację, którą ma zamiar przeprowadzić w ciągu 10 dni. Jeszcze to sprawdzimy, ale świadczy to o tym, że wyczerpuje się im żywa siła i nie mogli opanować miasta Debalcewe, które jest strategicznie ważnym węzłem kolejowym – powiedział Łysenko na codziennym briefingu w Kijowie. Doniesienia z Ukrainy będziemy śledzili na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Zaognienie relacji Rosja-Ukraina

Sąd Arbitrażowy Petersburga i Obwodu Leningradzkiego nakazał we wtorek Konsulatowi Generalnemu RP w tym mieście zwolnienie użytkowanej przezeń nieruchomości i uregulowanie zadłużenia w wysokości 74,3 mln rubli (1,1 mln dolarów) z tytułu wynajmu.

- Sąd postanowił wyegzekwować od pozwanego 74 mln rubli, koszty sądowe i zwolnienie budynku przy ulicy 5. Sowietskiej 12/14 - ogłosiła sędzia Daria Andriejewa.

Przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP nie uczestniczyli w postępowaniu, gdyż zgodnie z konwencją wiedeńską placówka dyplomatyczna nie ma zdolności do występowania przed sądem w charakterze pozwanego. Konsulat Generalny RP nie komentuje postępowania.

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski, poproszony przez PAP o odniesienie się do sprawy odparł, że ministerstwo nie będzie jej komentować. Podkreślił również, że zgodnie z konwencją wiedeńską placówka dyplomatyczna nie może być stroną postępowania sądowego.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane