• rozwiń
  • WIG20 2217.84 +0.77%
  • WIG30 2520.23 +0.73%
  • WIG 58525.39 +0.65%
  • sWIG80 11595.92 +0.05%
  • mWIG40 3820.72 +0.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Niemcy

Bolesny czerwiec Niemców. Od aut, przez rząd, po klęskę na mundialu

Szef Audi aresztowany Odtwórz: Szef Audi aresztowany
Szef Audi aresztowany "Źródło: TVN24 BiS"

Niemcy lubią przypominać reszcie świata, że robią niezwykłe samochody, wybierają stabilne rządy, posiadają solidny bank o globalnej reputacji i świetnie grają w piłkę nożną. Jednak ostatnio te fundamentalne prawdy zaczęły się kruszyć - zauważa Bloomberg.

Wielu postrzega Niemcy jako kraj z rozwijającą się gospodarką, rekordowo niskim bezrobociem, kwitnącym rynkiem nieruchomości. Jednak w ostatnich tygodniach wizerunek tych narodowych dum Niemców mocno oberwał - zauważa Bloomberg.

Coraz więcej kłopotów

Kanclerz Angela Merkel, która była uważana za bastion europejskiej stabilności, walczy z buntem we własnym rządem. Przemysł motoryzacyjny, którego niegdyś zazdrościli Niemcom wszyscy wokół zmaga się z kolejnymi skandalami. Deutsche Bank jest dziś tylko własnym cieniem sprzed lat. A do tego doszła upokarzająca porażka reprezentacji narodowej na piłkarskim mundialu, gdzie obrońcy tytułu odpadli już w fazie grupowej - pierwszy raz od 1938 roku.

Porażka Niemiec jest tak dużym wydarzeniem w Niemczech, że głos zabrała nawet kanclerz Angela Merkel. - Szczerze mówiąc, wszyscy jesteśmy dziś bardzo smutni - przyznała po porażce drużyny prowadzonej przez Joachima Loewa, który dowodzi narodową kadrą od blisko 12 lat.

Merkel pełni funkcję kanclerza zaledwie o rok dłużej. I także ona stoi w obliczu niepewnej przyszłości. Jest tak, bo zaledwie trzy miesiące po tym, jak utworzyła nową koalicję na czwartą kadencję, jej bawarscy sojusznicy zagrażają stabilności rządu - pisze Bloomberg.

Historyczna hańba

Polityczne problemy Merkel zostały w środę przyćmione przez porażkę reprezentacji na Mistrzostwach Świata, co "Der Spiegiel" nazwał "historyczną hańbą". Jak podaje Bloomberg jest to opis pasujący również do niemieckiego przemysłu samochodowego. Nie minął bowiem tydzień od nowych informacji dotyczących skandalu spalinowego, który zaczął się w Volkswagenie a teraz przeniósł do Audi, którego prezes został kilka dni temu aresztowany.

Kolejnym uderzeniem w niemiecki przemysł motoryzacyjny jest groźba bolesnych ceł, które Donald Trump może nałożyć na towary importowane do Stanów Zjednoczonych. W efekcie rewizję prognozy swoich wyników na ten rok dokonała firma Daimler AG.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane