• sWIG80 11493.78 +0.17%
    • mWIG40 3957.52 +0.42%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Chiny i Grenada w tym zestawieniu medalowym wyprzedzają USA. Polska też wypada lepiej

Polscy sportowcy wywalczyli na zakończonych w niedzielę igrzyskach w Rio de Janeiro 11 medali, w tym dwa złote, trzy srebrne i sześć brązowych. W klasyfikacji medalowej pozwoliło to zająć 33. miejsce. Najlepsi okazali się Amerykanie - 121 medali, z czego 46 z najcenniejszego kruszcu. Ale kiedy spojrzymy na stosunek medali do PKB i populacji poszczególnych krajów to zauważymy, że bogactwo i liczba ludności nie przesądza o sukcesach w sporcie.

Biorąc pod uwagę liczbę uzyskanych złotych medali na Igrzyskach w Rio, najlepsi okazali się Amerykanie. Zdobyli 121 krążków, z czego 46 z najcenniejszego kruszcu. Stany Zjednoczone zdeklasowały drugą w kolejności Wielką Brytanię, która na koncie zapisała 27 złotych medali. W pierwszej dziesiątce połowa krajów znajduje się w Europie, zaś aż 48 proc. wszystkich medalistów pochodzi ze Starego Kontynentu. Polska uplasowała się na 33. miejscu.

Polska wyżej

Gdyby jednak w ustalaniu klasyfikacji medalowej brać pod uwagę PKB (parytet siły nabywczej) poszczególnych państw, lista wyglądałaby nieco inaczej. Jak wynika z obliczeń Bloomberga, na najwyższym stopniu podium stanęłyby Chiny - ich kraj może pochwalić się 19 390 mld dolarów PKB. Lider medalowej klasyfikacji - USA - spadłby o jedno miejsce niżej, zaś tuż za nim uplasowałyby się Indie. Z 7 965 mld dolarów. PKB znalazły się dopiero na 69. miejscu pod względem zdobytych krążków.

W nowym zestawieniu Polska, według Bloomberga, znalazłaby się na 23. miejscu - o 10 oczek wyżej niż w klasyfikacji medalowej. Polski parytet siły nabywczej wynosi 1 005 mld dolarów.

USA daleko w tyle

Z kolei w przeliczeniu na liczbę mieszkańców (medal przypadający na 1 mln obywateli) największym dorobkiem olimpijskich medali zdobytych w Rio może pochwalić się Grenada. Karaibską wyspę zamieszkuje 110 tysięcy osób, a w zakończonych w niedzielę igrzyskach sportowcy tego kraju raz stanęli na podium. Srebro w biegu na 400 m wywalczył Kirani James, który w Londynie cztery lata temu sięgnął po złoto.

Według analiz Bloomberga drugim najlepszym osiągnięciem na głowę mieszkańca mogą pochwalić się Bahamy - reprezentanci tego 320-tysięcznego kraju zdobyli dwa medale (jeden na 160 tys. ludzi).

Kolejne miejsca w tym zestawieniu zajmują Nowa Zelandia - medal na 250 tys. mieszkańców (w sumie 18/4,4 mln osób) i Jamajka - medal na 270 tys. (11/ok. 3 mln).

Polska z 11 medalami na 38 mln mieszkańców plasuje się na 46. miejscu. USA nie znalazły się w pierwszej dziesiątce - amerykańscy zawodnicy zdobyli jeden medal na średnio 2,6 mln Amerykanów, co daje im 43. miejsce.