• rozwiń

Kijów wzywa do nasilenia sankcji przeciwko Rosji. I uznania republik Donieckiej i Ługańskiej za organizacje terrorystyczne

Kijów wzywa do nasilenia sankcji przeciwko Rosji. I uznania republik Donieckiej i Ługańskiej za organizacje terrorystyczne
Foto: shutterstock.com Foto: Moskwa

Ukraiński parlament wezwał społeczność międzynarodową do nasilenia sankcji wobec Rosji i zaapelował o uznanie dwóch separatystycznych republik ludowych – Donieckiej i Ługańskiej – za organizacje terrorystyczne.

Rada Najwyższa w Kijowie zwróciła się w środę z taką prośbą do Unii Europejskiej oraz rządów Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii w związku z wtorkowym atakiem separatystów na cywilny autobus w okolicach Wołnowachy w obwodzie donieckim, w wyniku którego zmarło dotychczas 12 osób. 16 osób zostało rannych.

Więcej sankcji

- Rada Najwyższa apeluje (...) o kontynuację polityki sankcji wobec Rosji jako kraju, który łamie prawo międzynarodowe, zaanektował część ukraińskiego terytorium – Autonomiczną Republikę Krymu – oraz wspiera działalność organizacji terrorystycznych, którymi są Doniecka Republika Ludowa i Ługańska Republika Ludowa – głosi przyjęta przez parlamentarzystów uchwała.

Wcześniej we wtorek do uznania separatystycznych republik za organizacje terrorystyczne nawoływał premier Arsenij Jaceniuk i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego Filaret.

- Sterowany przez Rosję terroryzm, z którym mamy do czynienia na Ukrainie, jest zagrożeniem dla naszej państwowości oraz życia każdego Ukraińca – oświadczył Jaceniuk podczas posiedzenia rządu.

Eskalacja konfliktu

Do ataku na autobus doszło we wtorek po południu. Według ukraińskiej armii pojazd został ostrzelany z systemu rakietowego BM-21 (Grad). Przedstawiciel sztabu generalnego Bohdan Bondar oświadczył, że separatyści prowadzili ogień z centrum Dokuczajewska (na północny wschód od Wołnowachy), gdzie „znajdowali się korespondenci miejscowych i rosyjskich stacji telewizyjnych, w celu nakręcenia materiałów o tym, jak nasi wojskowi odpowiedzą ogniem po centrum miasta (Dokuczajewska)”.

Wystrzelone przez separatystów pociski trafiły w autobus rejsowy, który w momencie zdarzenia znajdował się w ukraińskim punkcie kontrolnym pod Wołnowachą.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
j1940
  • 0
  • 4
  • zgłoś naruszenie
zamknij
kawa18
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
darro12
dokladnie luganska jak doniecka republika[sponsorowane przez rosje] dzialaja jak panstwo islamskie,powinny byc uznane jako terrorysci a rosji za sponsorowanie ich powinno sie dac nowe sankcje
  • 3
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane